Skip to content Skip to footer

Yolcu360 ve ilham veren yolculuğu

Türkiye’nin en büyük online araç kiralama sitesi ve uygulaması ile 7/24 #araç kiralamak isteyen misafirlerin hayatını kolaylaştıran #Yolcu360, Logo Yazılım ile dijitalleşme serüvenini Yolcu360 CEO’su Umut Yıldırım ve Muhasebe Müdürü Feyza Danış’ın katılımlarıyla gerçekleşen podcast’imizde anlattı.

Yolcu 360 nasıl kuruldu?

Umut Yıldırım – Yolcu 360’ın hikâyesi Silikon Vadisi’nde başladı, Türkiye’de devam etti ve globale açıldı. 2015’te Yolcu360’ı kurduk. Yolcu360, Türkiye’de web trafiğinde birinci, dünyada 30’uncu sıraya yükselen bir platform oldu. Yolcu360 olarak araç kiralamayı kolay, güvenilir ve ulaşılabilir hale getirdik. 

Yolcu360’ın dijitalleşme sürecinde Logo Yazılım ile olan iş birliği nasıl başladı?

Umut Yıldırım – Önceleri tuşlu telefon kullanırken dokunmatik telefonlara geçiş yaptık. Bu bir dönüşümü getirdi. Biz de yalın bir platform yaparak bu dönüşümü takip ettik.  Leonardo da Vinci’nin “ Yalınlık nihai karmaşıklıktır” sözünü ilke edindik. Yalın olmak için doğru ekip kurmak gerekir. Muhasebe, finans tüm operasyonlarımız ve sistemlerimizde yalınlığa öncelik verdik. Türkiye’de Logo’nun bu konudaki başarısını fark ettik. Bizim için yalınlık kadar ölçeklenebilme de önemli bir kriterdi. Logo’nun bu konudaki uygunluğu da Logo’yu tercih etmemizi sağladı.

Muhasebe birimi açısından bir yazılım seçerken sizin kriteriniz neydi?

Feyza Danış – Logo Yazılım, muhasebe programlarında kendini ispatlamış bir firma. Ürünlerin ithalat modülleri ve üretim modüllerinin etkili olduğunu deneyimleme fırsatım olmuştu. Hizmet sektöründeki Yolcu360 için de katma değer sağlayacağını düşündük ve 2018’de Logo ile çalışmaya başladık.

Hizmet sektörü dinamik bir sektör. Yaptığınız işin zorlukları ve sektörel ihtiyaçlar nelerdir?

Feyza Danış – Hizmet sektörü hızlı dinamikleri olan bir sektör. Bizim çok sayıda tedarikçimiz bulunuyor. Her firmanın farklı sistemleri var ve bizim çalışırken uyum sağlamamız gerekiyor. Logo’nun raporlamadaki yelpazesinin geniş olması kolaylık sağladı. 

Pandemi döneminde dijital dönüşüm süresinin nasıl faydaları oldu?

Feyza Danış – Muhasebe mesleği masa başında çalışmayı gerektiriyor. Biz program seçiminde  ideal çözümü seçmeye çalışmıştık. Evden çalışma dönemimizde programın faydalarını daha iyi anlamış olduk. Tüm süreçleri hiçbir sıkıntı yaşamadan yürütebiliyoruz.

Yönetici olarak siz dijital dönüşüm süreciyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Umut Yıldırım – Dijital dönüşüm sürecine henüz geçmeyen şirketler pandemi ile birlikte iki ayda sistemlerini bir metrik yapısına bağladı. Silikon Vadisi ve teknoloji firması bakış açısına göre operasyonları yönetilebilir hale getirmek, işleri delege etmek, süreçleri doğru metrikler ve doğru programlarla ayırmak işin temelini oluşturuyor. Bu nedenle şirketimizi doğru departmanlara ayırmış, doğru metrikleri belirlemiş ve doğru yazılımları seçmiştik. Dolayısıyla şirketi uzaktan yönetmek mümkün durumdaydı. İş ortaklarımızın da desteğiyle süreci doğru yönetmeyi başardık. Burada Logo çözümünün çok faydasını gördük. Eski sistemde olduğu gibi kurulu bir sistem olmuş olsa uzaktan çalışma mümkün olmazdı. Şirket dışı hizmetler açısından da pandemi sürecinde çalışmalarımız oldu. Araçları olabilecek en hijyenik hale getirdik ve zarar etme pahasına fiyatları herkes için ulaşılabilir hale getirdik. 

Logo çözümlerini kullanarak iş süreçleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda geliştirdiğiniz özel akışlar veya uygulamalar oldu mu?

Feyza Danış – Çalıştığımız firmalardan farklı fatura uygulamaları geldiği için kontrol sürecinde raporlama çok önemli. İşin yüzde 60-70’ini azaltan bir raporlama sistemi kullanıyoruz. Bunun yanı sıra şirket maliyetlerini kolaylıkla görüp hesaplayabileceğimiz bir sisteme geçiş yaptık.  Pandemi dönemindeki teşviklerin programda hesaplanabilir olması çok önemli. Bununla ilgili olarak çalışmaya devam ediyoruz. 

Logo ile işbirliği süresince nasıl faydalar sağladınız?

Feyza Danış – Logo çözümlerinin yüksek faturalama hacmi zaman kazandırıyor. Logo ile birlikte e-Defter, e-Arşiv süreçlerini de sürdürüyoruz. Fatura arşivleme maliyeti azaldı ve fiziksel alana ihtiyacımız kalmadı. Geriye dönük faturalama süreleri kısaldı. J-Platform’un modüler yapısı sayesinde ihtiyaca göre genişletilebilen sistemimiz mevcut. Pandemi dönemi için en önemli faydası e-Arşiv faturaların e-posta ile gönderilebilmesi sayesinde yıllık yüzde 100 kâğıt tasarrufu sağlıyoruz. Dolayısıyla dijital dönüşüm çevresel fayda da sağlıyor.

Logo ile yürüttüğünüz projelerle ilgili nasıl deneyimleriniz oldu?

Feyza Danış – 2018’de Logo Tiger Wings ile start verdik. Logo’nun çözüm ortağıyla birlikte kendi işleyişimizle uygun olarak programı entegre edebildik fakat iş şartlarındaki gelişmelerle birlikte J-Platform ile çalışmaya başladık. Bir aylık görüşme sürecinin ardından çok rahat geçiş yapabildik.

Gelecekte önümüzdeki zamanda hayata geçirmeyi planladığınız yeni projeler neler?

Feyza Danış – Yolcu360 çok hızlı büyüyen bir firma. Globaldeki işleri büyütmeyi planlıyoruz. Dolayısıyla finansal raporlama ihtiyacımız olacak. Logo’nun programları özellikle raporlama konusunda çok iyi. Bu konuda Logo ile çalışmalarımız olacak.

Hem yurt içinde hem yurt dışında ciddi başarı elde etmiş bir şirketin yöneticisi olarak yeni kurulan start-up’lara ne önerirsiniz?

Umut Yıldırım – Start-up bir çocuk gibi kuruluşundan büyümesine kadar pek çok detayda özenli olmak gerekiyor. Birinci kriter arayüzün kullanıcı dostu olması. Çünkü kalan zamanda başka işlere zaman ayırabiliyorsunuz. Start-up’ın unicorn’a geçiş aşamasında  ERP sisteminin hızlı büyümeye paralel olarak büyüyebilmesi de önem taşır.