Skip to content Skip to footer

Vestel, Lego Store ve Groupe SEB’den Logo’yla dijital dönüşüm 

Perakende’nin öncü firmalarından GroupeSEB, LEGO Store ve Vestel’in değerli yöneticileriyle; uzun yıllardır birlikte çalıştıkları Logo Yazılım ile iş süreçlerini nasıl yürüttüklerini, pandemi sürecinde ajandalarında nelerin değiştiğini ve bundan sonraki dönem için neler planladıklarını podcast’imizde konuştuk.

100 yılda bir yaşanan bir durumla karşı karşıya kaldık. Bu durumu nasıl karşıladınız? (Vestel, Lego)

Vestel Bilgi Teknolojileri ve İş Geliştirme Müdürü Fatih Vahal – Pandemi gündemimizi ilk anda hissedilir derecede etkilemedi fakat can kaybı sayısının artmasıyla yasakların alınması gibi önlemlerle birlikte bir durgunluk oldu. Evde kalan aileler ürünlerimize daha çok yöneldi ve özellikle çamaşır makinesi gibi hijyen odaklı ürünlerin satışlarınızda canlılık oldu.

Lego Sinan Bey – Orta ve Doğu Avrupa’da iyi bir AVM network’ümüz mevcut.  Birleşmiş Markalar Derneği bizi yönlendirdi. Mart’ın ortasında etkiler yoğunlaşmaya başladı. Bu dönemde dönüşümle çalışmaya başladık. Ardından AVM’lerin kapanmasıyla ofline’a kilit vurmak zorunda kaldık. Online için kargo ile çalışma, hızlanma ve hizmet anlamında hazırlıklarımız vardı. Bir anda online’a döndük ve tek gelir kaynağı online oldu. Logo Diva ve partnerlerimizin desteğiyle sürece hızlı adapte olduk.

Global bir firmasınız. Globalden gelen bilgiler ve yurt dışı ilişkileri bakımından süreçte nasıl farklılıklar oldu? (Groupe SEB)

Groupe SEB Ürün Geliştirme ve Satış Sonrası Hizmetler Volkan Alacalıoğlu – Fransa’da pandeminin etkileri Türkiye’den daha önce başladı. Bu noktada bilgiler alıyorduk. Türkiye’de de etkilerin görülmesiyle birlikte tedarik zincirindeki zorluklar, AVM’lerin kapatılması, personelin yönetilmesi gibi gündemde olmayan sorunları yönetmek zorunda kaldık. Akabinde uzaktan çalışmaya başladık. Tüketici nerede temas kurarsa kursun Logo Diva ile veriyi yakalayabiliyoruz. Pandemi döneminde bu yatırımların faydasını daha iyi anladık. Çağrı merkezimiz de uzaktan çalışmaya başladı ve dört kat fazla çağrı almaya başladı. Pandeminin etkisiyle e-ticaret inanılmaz boyutlara ulaştı. Küçük ev aletlerinde kullanılmayan ürünler en çok kullanılan ürünler haline geldi.

Pandemi sürecinde müşterilere nasıl ulaştınız? (Vestel)

Vestel Bilgi Teknolojileri ve İş Geliştirme Müdürü Fatih Vahal – Pandemi döneminde insanlar sorumluluk sahibi olan ve inisiyatif alarak sosyal yardımlaşma çabasında olan firmalara yakınlaştı. Örneğin bir anket sonucuna göre tüketicilerin yüzde 40’ı sosyal yardımlarda bulunan firmaların ürünlerini tekrar tercih edebileceğini belirtmiş. Biz de Zorlu Grup şirketi olarak bu tür yardımlarda bulunduk. Rakiplerimizin de sosyal yardımları oldu. Bizi farklılaştıran aşı dolabı konusundaki yardımlarımız oldu. 

Pandemi döneminde satışınız nasıl etkilendi, hangi teknolojiler faydalı oldu? (Vestel)

Vestel Bilgi Teknolojileri ve İş Geliştirme Müdürü Fatih Vahal – Diva ürününü kullanılıyoruz. Sokağa çıkma yasağı ve AVM’lerin kapatılması gibi etkenlerden sonra özellikle bazı noktalarda trafik sıfır noktasına inmeye başladı ama ürünlerimiz erişilebilir noktada olduğu için sıfırlanmadı. Teknolojilerin gelişmesiyle birlikte birtakım projeleri başlatmıştık. E-ticaret tarafında Ocak ayından bugüne 15-16 kat büyüdük.  2016’da devreye aldığımız Bayiden Sevk projemiz sayesinde 10 siparişten 7’sini bayi üzerinden sevk edebiliyoruz. Bu da trafik sorunu olan bayiler için çok etkili oldu. Bu ağı gösterirken lojistik sorunlarını da minimalize etmeyi amaçladık. Logo’nun ürünlerinin de avantajıyla 24 saatte siparişlerin yüzde 70’ini teslim edebildik. Hem e-ticaret hem de sanal pazar yerlerinden aldığımız siparişleri bayilerin ekranlarına düşürmemiz de katma değer sağladı. 

Groupe SEB insanların hayatına nasıl dokundu?

Groupe SEB Ürün Geliştirme ve Satış Sonrası Hizmetler Volkan Alacalıoğlu – Pandemiyle birlikte satın alma alışkanlıkları değişti. Önceden mağazada başlayıp internette sonuçlanan alışveriş süreci internetle başlayıp çağrı merkezine döndü ve tekrar internetle sonuçlandı. Bunu yönetebilmek için rakiplerin ürünleriyle farklılıklarını anlatan tüketiciyi ikna etmeye yönelik eğitimlere ihtiyacımız oldu. İlk etapta zorlansak da çabuk adapte olabildik. Türkiye’de e-ticaretten sipariş verme oranı yüzde 37, Avrupa’da bu oran yüzde 22. Bu deneyimi yönetebilmek dijital dönüşüme yatırım yapmış olmayı yani kuvvetli bayi ve lojistik ağı gerektiriyor. Bu dönemde özellikle hijyen ürünlerine ağırlık verildiği için arızalı durumlar da olabildi. Tüketicilerin arızalı ürünlerini evden alıp tamirini yaparak tekrar eve bıraktık. Bu dönemde online alışverişe ilgi artsa da fiziksel mağazacılık önemini kaybetmeyecektir. Gelecekte VR ve AR teknolojileriyle satın alma deneyiminin aratacağını düşünüyoruz ve yatırımlarımızı bu yönde kanalize ediyoruz. Çağrı merkezleri de farklı bir yere konuma konumlandı. Yetkili servislerin vereceği hızlı hizmet önemli hale geliyor. Bu döngünün yönetilmesinde omni-channel kanallar önem taşıyor. Logo ile senkronize çalışmasıyla anlık verilere ulaşmak çok daha önemli hale geldi.

Pandemi döneminde küçük ev aletleri kadar kutu oyunları da yoğun ilgi gördü. Siz pandemi sürecinde neler yaşadınız?

Lego Sinan Bey – Online dünyadaki varlığımızı bir buçuk yıldır sürdürüyoruz. AVM’ler kapanmadan önce yoğunluk düştüğü sırada daha çok müşteri için erişilebilir olmak için bir banner hazırladık ve küçük promosyonlar ekledik. Logo Diva ile ilk başlayan şirketlerden biriyiz. Bu süreçte de müşteriye her şekilde ulaşabilmek üzerine planlarımızı yaparken kullandığımız yazılımdan müşteri iletişiminde kullanılan kanala kadar birçok detayın ne kadar önemli olduğunu bir defa daha görmüş olduk.  Online dünyanın değişiklere açık olduğunu anlayabiliyoruz. Tabi bu noktada ofline ile online tarafın dengesini sağlamak gerekiyor.

Gelecekle ilgili planlarınız nedir? (Vestel)

Vestel Bilgi Teknolojileri ve İş Geliştirme Müdürü Fatih Vahal – Pandemi olmadan önce başlayan bir projemiz vardı. Barkod projesi isimli projemiz üretimden başlayıp satış sonrasına kadar izlenebilirliği sağlama amacı taşıyor. Eksik olan noktaları Logo ile tamamlıyoruz. Yakın gelecekte bayilerimizde barkod okuma sistemini gündeme alıyoruz. Böylece organik ve temiz bir dataya sahip olacağımızı düşünüyoruz. Yapay zekâ tarafında yatırım yapma ihtiyacı duyuyoruz. Yapay zeka ile birlikte süreçlerin otomatikleştiği insansız ortamları çoğaltmak istiyoruz.

Satış sonrası hizmetlerde teknoloji dönüşümü olur mu? (Groupe SEB, Groupe SEB)

Groupe SEB Ürün Geliştirme ve Satış Sonrası Hizmetler Volkan Alacalıoğlu – İade operasyonlarını yönetebileceğimiz süreç ve ürün takip edilebilirliğini sağlayan bir yapı üzerinde çalışıyoruz. Fransa’da nesnelerin interneti teknolojisine dayanan ürünlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Çok yakın gelecekte yapay zeka ve artırılmış gerçeklik teknolojisiyle her ürün sağlığa dokunabilecek. 

Robotik setlerimizle çocuklara geleceği anlatmaya başlıyoruz. Geleceğe odaklanıyoruz. Logo çözümlerinin yardımıyla ilişkileri canlı tutabilmek için detaylı müşteri analizine odaklanacağız. Online tarafta da kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz.