Skip to content Skip to footer

Veri merkezi seçmek için 10 ipucu

5 Temmuz 2019 tarihinde yayımlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri ile İlgili 2019/12 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi gereğince; kritik verilerin yurtiçinde tutulması gerekiyor. BT operasyonlarını tek bir merkezde toplamayı sağlayan, büyük çapta verilerin depolanmasına, işlenmesine ve kullanılmasına olanak sağlayan veri merkezi doğru seçilmediğinde şirkete ciddi zararlar verebiliyor. Peki, veri merkezi seçmek için dikkat edilmesi gerekenler neler?

Küçük bir sunucu da olsa büyük bir cluster de olsa data center seçmek güvenirlikten müşteri hizmetine pek çok noktada dikkatli olmayı gerektiriyor. Verilerin saklanması, güvende olması, erişimin kolay olması iş sürekliliğinin sağlanabilmesi anlamına geliyor. Veri merkezi seçimi için ipuçları arayışındaysanız şu 10 noktada dikkatli olmasınız.

Veri merkezinin konumu

Veri merkezinin konumu işbirliğinin başarısını önemli ölçüde etkiliyor. Bu nedenle veri merkezi seçerken şu soruları cevaplamak gerekiyor:

  • Herhangi bir afet durumunda konuma rahat ulaşılabilir mi?
  • Gerekirse altyapı geliştirilebilir mi?
  • Güvenli bir bölgede mi bulunuyor?

Veri trafiğinizin en çok hangi bölgeden oluştuğunu tespit edin ve talebin yoğun olduğu bölgeye yakın olan veri merkezini seçin. Bölgenin sel, deprem, heyelan gibi afetlere ne kadar eğilimli olduğuna da dikkat etmekte fayda var.

Veri merkezinin finansal durumu

Bir taşınma işlemi hem maddi olarak hem de zaman açısından büyük bir kayıp anlamına gelebileceğinden uzun süreli çalışabilmek için veri merkezinin finansal durumuna dikkat edin. Finansal açıdan güçlü olup olmadığını anlamak için sektörde kaç yıl bulunduğunu, geleceğe dönük yatırım süreçlerinin bulunup bulunmadığını, sahip olduğu sertifikalar ve ödülleri öğrenin.

Esneklik

Şirketinizin büyümesi durumunda satın aldığınız hizmetlerin kapasitesini artırmanız gerekecektir. Bu durumda da veri merkezinin nasıl seçenekler sunduğu, hizmetin kapasitelerini artırıp artıramadığı önem taşıyor. Dolayısıyla veri merkezi seçerken mevcut sistemin kapasitesini artırmak gerektiğinde hangi çözümleri nasıl bir maliyetle sunduklarını öğrenin.

Ekibi tanıyın

Herhangi bir olumsuzluk durumunda veri merkezinin çalışanları adeta gözünüz kulağınız olacağından veri merkezi seçmek için dikkat edilmesi gerekenler arasında ekip bulunuyor. Hizmet Seviyesi Anlaşması (SLA) imzalamış olsanız da doğru bir karar vermek için ekibi tanıyın.

Uptime oranı

Uptime oranı, veri merkezi hizmet kalitesini gösteriyor. Doğru veri merkezi seçmek için bu oranın yüksek olmasına dikkat edin ve çalışanların sahip oldukları sertifikaları da sorun. Çünkü yüksek uptime oranı bazı sertifikalara sahip olunmasıyla mümkün olabiliyor.

Müşteri destek hizmetleri

Sistem hakkında gerektiğinde bilgi alabilmelisiniz. Veri merkezi seçerken 7/24 destek sunulup sunulmadığını, mühendislik ve teknik destek alanında ne gibi yardımlarda bulunduklarını, yeni verilerin yüklemesinin nasıl bir ortamda yapıldığını öğrenin.

Güç kullanımı ve enerji verimliliği

Veri merkezlerinde güç kullanımı ve enerji verimliliği işin performansını önemli ölçüde etkiliyor. Olası bir kesinti halinde bu sistemlerin nasıl yönetildiğini ve güç kesintisinin olması durumunda ne tür alternatif çözümler sunulabildiğini öğrenin.

Fiziksel güvenlik

Veri merkezi seçmek için dikkat edilmesi gerekenler arasında fiziksel güvenlik de bulunuyor. Fiziksel güvenliğin üst düzeyde olmaması durumunda diğer kriterlerin yerine getirilmesinin pek de önemi kalmayacaktır. Bu nedenle veri merkezi seçimi yaparken; binanın çevresinde geniş güvenlik amaçlı boşluklar olup olmadığını, girişlerde kapılar ve bariyerler olup olmadığını, stratejik noktalarda ve giriş noktalarında kapalı devre kameralar olup olmadığını, ara geçişli koridor gibi güvenlik önlemleri ve özel dolap ve kafesler bulunup bulunmadığını öğrenin. Güvenlik standartlarıyla ilgili soruları da unutmayın. Örneğin  Tier ve ISO 27001 standartlarına uygunluğunu kontrol edin.

Bağlantı

Genelgede kritik verilerin, mecbur kalınmadıkça, radyolink üzerinden taşınmaması gerektiğinin belirtilmesini göz önünde bulundurarak “1 Gbps fiberimiz ve radyolink üzerinden yedekli” sizin için ikna edici bir cümle olmamalı. Fiberoptik ile yedekliliği olan veri merkezlerini tercih etmelisiniz.

Altyapı

Bir veri merkezinde kablo tavalarının durumu ve genel temizlik gibi ayrıntıların başarılı hizmet hakkında önemli ipuçları olduğunu unutmayın. Jeneratörün, UPS’in, firewall’ın, switchlerin ve sunucuların markası hizmet kalitesi üzerinde çok etkili olacağından altyapıda kullanılan sistemleri mutlaka denetleyin.

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!