Skip to content Skip to footer

Üretimin geleceği: Dijital İkiz nedir?

İlk olarak 2002’de NASA’nın danışmanlık görevini üstelen Dr. Michael Grieves tarafından ortaya atılan dijital ikiz kavramı, Endüstri 4.0’ın bileşenleri arasında bulunan nesnelerin interneti teknolojisiyle birlikte yaygınlaşmıştır. 2018’de Gartner tarafından en iyi 10 stratejik teknoloji trendi arasında kabul edilen dijital ikiz teknolojisi, ürün veya süreç geliştiren şirketler için fiziksel ve dijital dünya arasında bir köprü görevini üstlenerek performansı artırmayı ve maliyetleri en aza indirmeyi vaat ediyor.

Dijital ikizler, fiziksel verilerin dijital verilere dönüşümünün mükemmel bir örneği olarak geleceği öngörebilmenin yeni yolu oluyor. Yetenekli ve gelişmiş teknolojiye sahip bir teknoloji trendini ifade eden ve pek çok kullanım için gelecek vadeden dijital ikiz; herhangi bir nesnenin, cihazın, hizmetin fiziksel olarak yapılmadan dijital ortamda bire bir kopyasının oluşturulması anlamına geliyor. Dijital ikiz nedir sorusunu en basit olarak sürecin, ürünün ya da servisin sanal bir modeli şeklinde yanıtlayabiliriz. Bu bağlamda da dijital ikiz teknolojisi için Endüstri 4.0 vizyonunun ve endüstriyel internetin anahtarı diyebiliriz.

Dijital ikiz nasıl yapılır?

Michael Graves, “Ürün Yaşam Döngüsü” kitabında dijital ikiz içeren sanal bir yapıyı kurgulamak için üç temel etmen gerektiğini belirtiyor. Ürün, alet veya cihaz, sanal olarak yaratılacak ikizin gerçek dünyadaki halini ifade ediyor. İkinci etmen gerçek ortamdan sanal ortama geçişi sembolize ediyor ve verinin elde edilmesi bu aşamada gerçekleşiyor. Üçüncü etmen, dijital ortamda ikizin oluşturulması olarak ifade ediliyor.

Dinamik ve öğrenen bir modelleme teknolojisi olarak dijital ikiz teknolojisi, nesnelerin interneti ile birlikte fiziksel ortamdan alınan tam zamanlı verilerin dijital ikize aktarılması ve dijital ikizlerin verileri işleyerek analiz edip, çıktıları sunması şeklinde çalışıyor. Dolayısıyla bu teknoloji,  üretim hattı ve üretim sürecinde benzeri olmayan şekilde bilgi sağlıyor. Bu anlamda da dijital ikiz, en önemli Endüstri 4.0 teknolojileri arasında bulunuyor.

“2022 yılına gelindiğinde böylece hız kazanan tüm IoT platformlarının yüzde 85’inin içinde bir tür dijital ikiz gözetleme programı olacak ve birkaç şehir, dijital ikizli akıllı şehir teknolojilerinin fayda değerini kanıtlamakta başı çekecek.” DaVinci Enstitüsü Kıdemli Fitürist Thomas Frey

Dijital ikiz teknolojisinin avantajları ve riskleri

Fiziksel bir nesnenin dijital bir kopyası olarak dijital ikiz, karşılaştırma ve izleme yeteneği ile üreticilerin ürünlerini daha iyi anlayabilmelerine ve analizler yapabilmelerine olanak tanıyor. Test edilmesi zor ve mali açıdan yük olan kompleks ürünler, dijital ikiz teknolojisi sayesinde kolay şekilde denenebiliyor. Dijital ikizler, temsil ettiği nesnenin ömrünü uzatabiliyor, çalışma performansını optimize ederek işletme giderlerini ve potansiyel sermaye giderlerini düşürebiliyor. Dolayısıyla da geleneksel çalışma yaklaşımlarına değer katıyor. Bununla birlikte üretim sürecinde doğru karar alma konusunda güçlü bir etkisi olan bu teknoloji, gereksiz yere karmaşıklığa neden olmak gibi doğal riskleri de barındırıyor. Üstelik maliyet, güvenlik, mahremiyet ve entegrasyonla ilgili endişeler de oluşabiliyor.

Dijital ikizlerin kullanım alanları

Dijital İkiz teknolojisi, mühendislik ve tasarım projelerinde sıklıkla kullanılıyor. GE, IBM, PTC, Oracle, Microsoft, Siemens, SAP, Bosch, Software AG gibi pek çok şirketin gerçek zamanlı olarak dijital ikiz kullandığı biliniyor. Dijital ikiz örnekleri arasında en iyiler ise şöyle:

  • General Electric, gaz türbinlerinin, buhar türbinlerinin ve rüzgâr türbinlerinin dijital birer ikizini geliştirdi. Böylece türbinin dönmesi ve kendini rüzgâra göre pozisyonlaması sağlandı.
  • Adidas, Speedfactory fabrikasında dijital ikiz kullandı ve üretim öncesinde sürecin simüle, test ve optimize edilmesini sağlayarak kişiselleştirilebilir, hızlı ve şeffaf üretim gerçekleştirdi.
  • “Kişiye özel” üretim imajını korumayı hedefleyen Maserati, dijital ikiz teknolojileriyle donattığı Ghibli fabrikası ile ürün geliştirme süresinin yüzde 30 kısalmasını ve ürünlerin pazara çıkış süresinin 30 aydan 16 aya düşmesini sağladı. Dijital ikiz sayesinde üretilen otomobil sayısı, üç kat arttı.
  • Otomotiv sektörünün önde gelen temsilcileri arasında bulunan Tesla, ürettiği her şasi numarasına sahip araç için dijital bir ikiz kullanıyor. Bu sayede sürekliliği sağlıyor.
  • Geleceğin akıllı şehirleri (smart-city) konseptini temsil eden Singapur’un bir dijital ikizi var. Singapur, kentin yönetimine giren pek çok değişkenin iyileştirilmesi için dijital ikiz teknolojisinden yararlanılabileceğinin göstergesi.

Küresel dijital ikiz büyüklüğünün, 2025 itibarıyla global çapta 26.07 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

“Dijital İkizin en büyük avantajı, ekipmanlarımızı sanal ortamda oluşturarak, test edebilmemizdir. Bu sayede ekipmanlar ancak gereksinimlerimizi tam olarak karşıladığında üretim aşamasına geçiyoruz”. -John Vickers NASA Üretim Uzmanı ve Uluslararası Üretim Merkezi Yöneticisi

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!