Skip to content Skip to footer

Şirketlerin hayatta kalmak için kullanması gereken 7 teknoloji

Şirketler yeni ve gelişen teknolojiye yatırım yapmaya devam ettikçe iş memnuniyeti artıyor, bütçeler büyüyor. Dijital değişim hızını tanıyan, önceliğine yerleştiren ve cevap veren işletmeler, eski donanıma ve hiyerarşik mimariye bağlı kalan işletmelere karşı büyük bir avantaj elde ediyor. Peki, şirketlerin mutlaka kullanması gereken teknolojiler hangileri?

Teknolojinin iş dünyasında sektör fark etmeksizin pek çok avantaj bulunuyor. Üretkenlik ve verimlilik artışı, iş yaşam dengesi geliştirme, maliyet azaltma, müşteri beklentilerini karşılayabilme, otomatik iş süreçleri, iş hareketliliğini artırmak teknoloji ile mümkün oluyor. Birçok Pazar lideri, yeni nesil platformlara yatırım yaparak büyüyor. Yeni nesil BT, gelişmiş yeni yetenekleri etkinleştirmek ve giderek büyüyen işletme ihtiyaçlarını desteklemek için fırsat yaratıyor.

Güvenli mobilite

Bilgiye hareket halindeyken erişebilmenin önemi mobil teknolojiler ve bunların kullanımına giderek daha fazla yatırım yapılmasını sağlıyor. Dijital büyümenin çoğu mobilite kullanımdan kaynaklanıyor. Mobilite her sektörden profesyonellere ve akla gelebilecek her departmanın çalışanlarına avantaj sağlıyor. Uluslararası düzeyde faaliyet gösteren birçok işletmenin modern iş ortamının ayrılmaz bir parçası olarak kabul ettiği mobilite, her zaman her yerde ve fiziksel bağlanabilirlik kısıtlamaları olmaksızın güvenli hizmet anlamına geliyor.

Bulut

Donanım ve yazılım kaynaklarının paylaşımlı olarak kullanılması anlamına gelen bulut bilişim teknolojisi, basitliği ve verimliliği açısından özellikle büyük işletmeler için altın değerinde önem taşıyor. Bulut bilişim, şirket çalışanlarına ve iş ortaklarına ekstra esneklik, kolaylık ve zaman kazandırıyor. Dolayısıyla bulut bilişim teknolojileri, şirketlerin mutlaka kullanması gereken teknolojiler arasında bulunuyor.

Çoklu Kanal (omnichannel)

Çoklu kanal (omnichannel) 360 derecelik bir müşteri görüşü sağlıyor. Web sitesi, mobil uygulama, fiziksel mağaza, sosyal medya, sms, e-posta gibi kanalların omni-channel bir yaklaşımla yönetilmesi müşteri deneyimini ölçümlemeye ve kayıp müşteri oranını düşürmeye olanak tanıyor.

Büyük veri analizi

Müşteri deneyimine dayalı olarak rekabet edebilmek stratejik olarak verileri kullanmayı gerektiriyor. Bulut tabanlı analitikler gibi büyük veri teknolojileri, iş yapmanın daha verimli yollarını belirlemeye olanak tanıyor ve veri depolamak konusunda önemli maliyet avantajları sağlıyor.  Büyük veri analizleriyle müşteri ihtiyaçlarını ve memnuniyetini ölçebilmek ve bu doğrultuda yeni ürünler oluşturmak mümkün oluyor. 

Endüstri 4.0

Yeni nesil otomasyon sistemlerini, üretim teknolojilerini ve veri alışverişlerini içeren endüstri 4.0 (Dördüncü Sanayi Devrimi),  mühendislik alanının dünyaya çağ atlatabilecek seviyeye gelmesini sağladı. İnsan gücünün minimalize edilip, makine gücünün kullanılmasıyla daha verimli iş modelleri ortaya çıkabiliyor. Üretim maliyetlerinde ciddi düşüşler sağlayan Endüstri 4.0, işçi temelli hataların da ortadan kaldırılmasını sağlıyor.

Blok Zinciri (Blockchain)

Blockchain teknolojisi; bağlı milyarlarca cihazının takibinde, işlem aktiflemede ve cihazlar arası koordinasyonu sağlamada kullanılıyor ve endüstride önemli tasarruflar sağlıyor. Şirketlerin mutlaka kullanması gereken teknolojiler arasında bulunan Blockchain teknolojisi farklı sektörlerde kullanılabiliyor. Blockchain teknolojisiyle merkezi otoritede yaşanan herhangi bir sıkıntının tüm sistemi etkilemesini önlemek,  aracıları ortadan kaldırarak yüksek komisyonları minimalize etmek, bürokrasinin neden olduğu zaman ve emek kaybını minimuma indirmek, geriye dönük tutarlı kayıt bilgisi oluşturmak ve bireyler için tüm haklarını ellerinde tuttukları dijital kimlikler oluşturmak mümkün oluyor.

Dijital dönüşüm

Dijital devrimin neden olduğu rekabet artışı, fiyatların şeffaflaşması, gücün müşterinin eline geçmesi ve çevrimiçi itibarın önem kazanması, şirketleri dijital dönüşüm sürecine dahil olmak zorunda bırakıyor. Dönüşüme ayak uydurmak bütün teknolojik gelişmelere körü körüne bağlanmak değil belirlenen hedef ve stratejilere göre dijital dönüşümü doğru adımlarla sektöre entegre etmektir. 

Siz de işletme olarak müşteri deneyimine dayalı rekabet ederek geleceği yakalamak istiyorsanız günümüzün dijital değişimine aynı hızla karşılık vermelisiniz. Dijital dönüşüme ayak uydurmak için bahsettiğimiz BT teknolojilerini değerlendirmelisiniz.

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!