Skip to content Skip to footer

Robotik Süreç Otomasyonu’nun işletmelere katkıları

Endüstri 4.0 ile birlikte iş dünyasında yükselen teknolojilerden biri de RPA, yani robotik süreç otomasyonu.  Şirketler rutin, yüksek hacimli ve kurallara bağlı işlerini yazılım robotları aracılığıyla, yüksek hızda ve düşük maliyetlerle yönetebiliyor. RPA Türkiye ve tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor. Araştırmalar Türkiye’de 2019 yılı içerisinde robotik süreç otomasyonu satan şirket sayısının 50’den, RPA kullanan şirket sayısının da 70’ten fazla olduğunu gösteriyor. Peki, işletmelerin yeni personeli ve iş dünyasının yıldızı parlayan teknolojisi haline gelen RPA işletmelere nasıl katkı sağlıyor?

Günümüzde dijital dönüşüm projelerinden sorumlu iş profesyonelleri “RPA elçisi”ne dönüşüyor. Robotik süreç otomasyonu özellikle de bilgi teknolojileri departmanlarının backoffice işlerini azaltmalarını ve mevcut personeli faydalı kullanabilmelerini sağlıyor. Robotik süreç otomasyonu örnekleri çoğaldıkça bu teknolojilerin ne kadar faydalı olduğu anlaşılabiliyor. Araştırmalar da 2021 yılında RPA yazılım piyasasının toplamda 2,9 milyar dolara ulaşacağını ortaya koyuyor.

RPA nedir?

Dijital dönüşüm sürecine giren işletmelerde yanıtı bilinmesi gereken RPA nedir sorusunun yanıtının bilim kurgu filmlerindeki gibi fiziksel robotlar olduğu düşünülüyor. Oysa RPA bir bot niteliği taşıyor. Şu tanım RPA teknolojisinin yazılım teknolojilerinden biri olduğunu gösteriyor: Kural odaklı, yoğun veri girişleri içeren, tekrarlanan ancak insan katma değerine ihtiyaç duyulmayan süreçleri robotik yazılımlarla kolaylaştıran kullanıcı arayüzlü bir otomasyon aracı. 

Teknolojilerin kullanımı ve gelişimi ile doğru orantılı olarak gelişen robotik süreç otomasyonu; veri kopyalama, iş akışı otomasyonu ve yapay zeka teknolojilerine dayanıyor. RPA tedarikçilerinin web sitelerindeki “sadece tıkla”, “sürükle ve bırak”, “geliştiriciye gerek yok”, “kodlamaya ihtiyaç yok” gibi kelimeler bu otomasyonların kullanımındaki kolaylığa işaret ediyor. Bu durumun da etkisiyle RPA teknolojisi pek çok alanda kullanılabiliyor. RPA kullanım alanları sanayi, finans, sigortacılık, e-ticaret, telekomünikasyon, enerji ve müşteri hizmetleri olurken ilk aşamada otomatikleştirilebilen görevler şunlar:

 • Fatura yönetimi
 • Müşteri ilişkileri yönetimi
 • İnsan kaynakları süreçleri
 • BT süreçleri

RPA teknolojisinin işletmelere sağladığı avantajlar

Robotik süreç otomasyonu kısa vadede kurumlar üzerindeki manuel işlem yükünü azaltıp verimliliği artırıyor. Orta vadede ise maliyet tasarrufu, kalite artışı ve çalışan memnuniyetini artırıyor. RPA faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Daha kaliteli servisler
 • Standartlara daha iyi uyum
 • Artırılmış hız
 • Artan çeviklik
 • Kapsamlı analiz
 • Azaltılmış maliyetler
 • Çalışan deneyimi

RPA teknolojisinin manuel işlem süresinde azalma avantajıyla verimliliğin yüzde 50’ye kadar atmasını sağlaması, operasyonel maliyette azalmayla birlikte yüzde 40-60 tasarruf sağlanması, müşteri memnuniyet artışı sayesinde kalitenin artması robotik süreç otomasyonunun giderek yaygınlaşmasını sağlayacaktır. 

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!