Skip to content Skip to footer

Nesnelerin İnterneti’nde en çok kullanılan 8 sensör

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) teknolojisi akıllı ev, akıllı şehir gibi uygulama alanlarıyla yaşam tarzımızı değiştirmeye devam ediyor. Akıllı termostatlardan yeni nesil prizlere, sensörlü güvenlik sistemlerinden sağlık monitörlerine nesnelerin interneti teknolojisinin pek çok uygulama alanı buluyor. Nesnelerin interneti konseptinde temeli sensörler oluşturuyor. Sensörler sayesinde sistemlere birbirinden güçlü yetenekler kazandırılabiliyor. İşte, nesnelerin interneti dünyasında en çok kullanılan X sensör.

Kızılötesi sensörler

Kızılötesi sensörler, mesafe ölçümü veya hat izleyen uygulamalar gibi navigasyon uygulamalarında kullanılıyor. IR LED aracılığıyla iletilen IR ışığını ölçerek ortamdaki nesneleri bulan kızılötesi sensörler, kızılötesinin ışıklara ve güneş ışığına karşı çok hassas olması nedeniyle yüksek hassasiyetle kullanılabiliyor.

Duman sensörleri

Hemen her binada yangın alarmı olarak karşımıza çıkan duman sensörleri, ortamdaki dumanı ışık kırılmaları (optik) ve iyonizasyon yöntemleri ile algılıyor.

Sıcaklık sensörleri

Fiziksel, elektronik, kimyasal, mekanik ve biyolojik tüm sistemler sıcaklığın etkisi altında kalıyor. Bu nedenle sıcaklığın ölçülmesi ve belli değerlerde tutulmasını sağlamak amacıyla sıcaklık sensörlerinden yararlanılıyor.Sıcaklık sensörleri çoğunlukla buzdolabı, klima gibi ısıtma, soğutma, iklimlendirme sistemlerinde kullanılıyor.

nesnelerin interneti

Yakınlık sensörleri

Hareket içeren tüm süreçlerde en yoğun olarak kullanılan sensör çeşidi olan yakınlık sensörleri, endüktif, kapasitif, fotoelektronik ve ultrasonik olarak kendi içinde gruplara ayrılıyor. Yakınlık sensörünün türünü ortam ve sistemin özellikleri belirliyor. Bu sensör türü seri üretim ve otomasyonlu üretim alanlarında kullanılıyor ve genellikle otomobillerde park sensörü olarak karşımıza çıkıyor.

Basınç Sensörleri

Basıncı algılayıp elektrik sinyallerine dönüştüren basınç sensörlerine köprü ayaklarındaki su basıncını sürekli olarak izleyen sensörleri örnek gösterebiliriz.

Gaz sensörleri

Nesnelerin interneti konseptinde en çok kullanılan sensörlerden biri de gaz sensörleri. Karbondioksit, hidrojen, ozon, doğal gaz, nem ölçer, baca gazı ölçer gibi türleri bulunan gaz sensörleri, endüstriyel sahalarda ortam ölçümü ve denetleme için kullanılıyor.

Su Kalitesi Sensörleri

Şehirlerin su dağıtım şebekelerinde kullanılan su kalitesi sensörleri internet aracılığı ile takip merkezine anlık olarak veri gönderebiliyor.

Lazer sensörler

Ölümde hassas olan ve yüksek maliyetli olabilen lazer sensörler, lazer aracılığı ile uzun mesafedeki bir hedefi izlemek ve tespit etmek için kullanılıyor.

Sensörler ve internet tabanlı uygulamalar cihazların ve sistemlerin verimliliğini en üst seviyeye taşıyor. 2025 yılına gelindiğinde, IoT teknolojisinin dünya çapında değerinin 6,2 trilyon dolar olması bekleniyor.

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!