Skip to content Skip to footer

Kargı Cam ve İmece Plastik’in dijitalleşme hikayesi

Sektörünün önemli firmalarından İmece Plastik ve Kargı Cam’ın Logo Yazılım ile dijitalleşme serüvenini podcast’imizde anlattık.

Kargı Cam, İmece Plastik; neden Logo’yu seçtiniz?

İmece Plastik Evren Bey – 2008’de üretim yapımız için uygun olması ve kullanıcı arayüzünün basit olması nedeniyle Netsis ile çalışmaya başladık. Netsis geliştirmeye açık olması ve hızlı olması gibi pek çok avantaj sağlıyor.

Kargı Cam Bilal Bey – Bizim hedefimiz Endüstri 4.0. Önceden aktarma yöntemiyle çalışma zorunluluğu yaratan birbirinden bağımsız programlar kullanıyorduk. Bu durum hedefimizle ters düşüyordu. Alışılmışın dışına çıkmak için inovatif kurum kültürünün de oluşması gerekiyordu. Teknolojinin hızlı gelişmesi ve makineleşmeye uyum sağlamanın zorunlu hale gelmesiyle bizi analizi daha iyi yapmamızı sağlayabilecek sistemler arayışına yöneltti. Netsis Enterprise kullanıyoruz. Çözüm odaklı olması ve günceli yakalayabilmesi bizim için önemliydi. e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye sistemlerine en hızlı adapte olabilen Logo çözümleri oldu. 

Son yıllarda en çok hangi alanlarda zorluk yaşadınız? İyileştirmeye ihtiyaç duyduğunuz alanlar var mı?

İmece Plastik Evren Bey – Her sektörde olduğu gibi maliyet düşürmeye odaklandık. Dijitalleşme kapsamında kullandığımız uygulamalar ile personel giderlerimizde düşüş olması için çalışmalar yapıyoruz. Manuel olarak çalışmak yerine otomasyon üzerine çalışmayı hedefliyorduk. Bu konuda tam dijitalleşmeye geçebildik.

Kargı Cam Bilal Bey – İnşaat sektöründe malzeme fiyatlarında şu dönemde bir istikrarsızlık söz konusu fakat çark dönüyor. Çok kötü düzeyde değiliz fakat istikrarın iyi olduğu dönemlerin yakın olmasını umuyoruz.

Dijital dönüşümün sektöre ve firmanıza nasıl faydaları oldu?

İmece Plastik Evren Bey – Kullandığımız programlar devletin dijital dönüşüm politikalarına ve Maliye Bakanlığı’nın kullandığı e-Fatura, e-Arşiv gibi çözümlere uyum sağlıyor. Dijitalleşme kapsamında oluşan değişiklikler maliyet politikamızda etkili oldu. Daha düşük maliyetle hızlı hareket edebiliyoruz. Yönetimden sevkiyata sevkiyattan müşteri takibine daha hızlı ve etkin yönetim sağlayabiliyoruz.

Pandemi sürecinde farklılık oldu mu?

İmece Plastik Evren Bey – Bulunduğumuz sektör nedeniyle pandemi döneminde daha iyi süreç yaşadık. Diğer sektörlerde birtakım problemler yaşanmış olabilir ama bizim sektör için negatif etkisi olmadı.

Kargı Cam Bilal Bey – Üç farklı program kullanıyorduk ve veri kaybı ve zaman kaybı gibi nedenlerden dolayı tek çatı altında toplama ihtiyacı duyuyorduk. Bu sorunları ortadan kaldırdık. Sonuçları görmek mutluluk veriyor.

İş süreçleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda geliştirdiğiniz özel akışlar ve ihtiyaçlar var mı?

İmece Plastik Evren Bey – Logo ve Logo’nun çözüm ortaklarının ürettiği çözümlerle birlikte birtakım çalışmalar yaptık. Bu ürünler bize çok hızlı hareket etme olanağı tanıyor. Hiçbir birim manuel işlem yapmıyor. Hammaddenin üretim hattına girmesini takip eden tüm süreç yazılım üzerinden otomatik olarak devam ediyor. Zaman tasarrufu sağlayabildiğimiz gibi işlemlerin doğruluğu açısından da güven veriyor. Buna benzer değişik paket programları da kullanıyoruz.

Kargı Cam Bilal Bey – Satış birimi operasyonları açısından değerlendirirsek önceki üç farklı programda sipariş süreci zaman ve iş gücü bakımından yorucu oluyordu. Şu an da iş yükü azaldı ve çok kolaylık oldu. Siparişler direkt müşterinin carisine giriyor, anlık iletişimde sorun olmuyor. Yine satın ama biriminde raporlama bakımından sıkıntı yaşıyorduk. Şu an 5-10 yıllık raporlama oluşturabiliyoruz. Bu sayede fazla stok maliyeti oluşmasının önüne geçmiş oluyoruz. 

Raporlama için ek modül kullanıyor musunuz?

Kargı Cam Bilal Bey – Raporlama için ek modül kullanıyoruz. Ek modülün içinde hem sipariş giriliyor hem satın alma gerçekleşiyor hem de raporlama yapılıyor. Faturalandırma da yapılıyor.

Logo çözümleriyle sağladığınız faydaları rakamsal verilerle açıklayabilir misiniz?

İmece Plastik Evren Bey – 2019’dan beri Logo Wings modülü kullanıyoruz. Siber saldırılara karşı ayrı önlemler almamız gerekmiyor. Web tabanlı olması sayesinde IT maliyetleri düştüğü gibi daha hızlı çalışabiliyoruz. İki farklı lokasyondaki fabrika olması ve veri tabanının tek bir yerde olması geçmiş dönemde sıkıntı yaratıyordu. Logo çözümü sayesinde bu tür sorunları yaşamıyoruz.  Maliyeti azaltma konusunda yüzde 25 etkili oldu. Logo’nun kullanmış olduğu veritabanının SQL olması bir avantaj sağladı. Netsis’in tablo yapısı ve takibin kolay olması bütçeleme planlama noktasında ileriyi görmeyi sağlıyor. Logo’nun avantajı hayal gücünüze isteğinizin ne olduğuna göre kullanabilmeniz.

Kargı Cam Bilal Bey – Biz henüz yeniyiz. 5-10 yıl sonra iyi sonuçlar elde edebileceğimizi düşünüyoruz.

İş ortağınızla nasıl projeler yürütüyorsunuz?

İmece Plastik Evren Bey – Her yeni gelen gün yeni şeyler getirebiliyor. İş ortamızla sürekli olarak projeler üzerinde çalışıyoruz. Süreçlerin çoğunu uygulamalar vasıtasıyla yapıyoruz. Sipariş sürecinden sevkiyata kadar dijital süreç içinde Netsis modülleri kullanarak geliştirdiğimiz bir sistem var. Bu sistem sıfır hata ve kontrol edilmesi kolay bir sistem olarak avantaj sağlıyor.

Kargı Cam Bilal Bey – Logo ile başlamadan önce alışılmışın dışına çıkacağımız için tüm detayları çözüm ortağımızla konuştuk. Bugüne kadar bir yol katettik. Geliştirilebilecek çok güzel yanları var.

Bundan sonraki süreçte Logo ile birlikte hayata geçirmeyi planladığınız yeni projeler var mı? (İmece, Kargı)

İmece Plastik Evren Bey – Pandemi sürecinde çoğu meslek grubunun uzaktan da süreçleri yönetebileceğini görmüş olduk.  IT tarafında gelişmeye açık olmadığınız sürece çağın gerisinde kalıyorsunuz. Projemiz çok. Her yeni günde bir projeyle başlıyoruz.

Kargı Cam Bilal Bey – Bizim hedefimiz Endüstri 4.0 idi. Günümüzde teknoloji ilerledikçe makineleşmeyle birlikte Endüstri 4.0’a geçmek zorunluluğu ortaya çıkıyor. Üretimi otomatikleştirip veriye bir disiplin içinde süreçleri yönetmeyi istiyoruz. Robotik teknolojiler gelecekte yaygınlaşacak. Bunun için de dijital dönüşüm alt yapısını oluşturmak istiyoruz. Müşterinin sisteme dahil olduğu web arayüzüyle müşteri memnuniyetini artırmayı ve zamandan tasarruf edebilmeyi istiyoruz. Pazarlama uzmanının da sisteme dahil olduğu online cari stok sistemiyle verimliliği artırmayı istiyoruz. Endüstri 4.0 hedefimiz doğrultusunda üretime hızlı şekilde devam etmeyi hedefliyoruz.