Skip to content Skip to footer

İşletmeler için dijital dönüşüm yol haritası

Dijital teknolojiler hakkında bilgi eksikliği, bilgi teknolojileri ve süreç standartlarında eksiklik, bütçe kısıtları, yetkin iş gücü eksiklikleri gibi etkenler nedeniyle işletmeler dijital dönüşüm sürecine başlayamıyor ve yenilikçi şirketlerin karşısında ayakta durma şansını yitiriyor. Bu durum dijital dönüşüm yol haritası belirlenmemiş olmasından kaynaklanıyor. Peki, işletmeler için dijital dönüşüm yol haritası nasıl olmalı?

Üretimden pazarlamaya tüm süreçlerin yenilenmesine olanak tanıyan dijital dönüşüm sayesinde yerel pazardan küresel markete ulaşabilir ve daha hızlı büyüyebilirsiniz. Yeni ürün ve hizmetler geliştirme, anlık ve otomatik veri kaydı ile hata oranını azaltma, gerektiğinde eski evraklara saniyeler içerisinde ulaşma, kâğıt kullanımını azaltarak maliyetten tasarruf ederken doğaya katkıda bulunma, gereksiz iş yükünü azaltma ve baskı, posta ve arşivleme maliyetlerini azaltma gibi dijital dönüşüm avantajları ile rekabette öne geçebilirsiniz. 

Dijital dönüşüm yol haritasının temel bileşenleri

Dijital dönüşüm için bir yol haritası hazırlayarak dijital dönüşümü başarıyla yönetebilirsiniz. Dijital dönüşümün sağladığı yararlar olduğu gibi birtakım zorlukların fırsata çevrilmemesi olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Teknolojiyi yardımcı olarak değil rakip olarak görmek sürecin ilerlemesine engel olacağından teknolojiye savaş açan yönetici ve çalışanların varlığı süreçte karşılaşılabilecek en büyük sorun olacaktır. Bu nedenle dönüşümün yalnızca BT altyapısını güçlendirmek ve sunucu veya yazılım satın almakla gerçekleşmeyeceğinin bilinciyle yenilikçi örgüt yapısı oluşturmak gerekiyor. 

Dijital dönüşüm sürecinde işletmelerin kaynak bulamaması gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor; fakat birçok bakanlık ve kurumun bu konuda destek projeleri olabiliyor. Dijital dönüşümün birkaç teknolojik yenilikle tamamlanabileceği yanılgısına düşülebiliyor. Oysa dönüşüm uzun soluklu bir yolculuk. Bu yolculukta adım adım ilerlemek ve beklentilerin gerçekçi olmasını sağlamak gerekiyor. 

Dönüşüm sürecinde yaşanan tüm bu zorluklar göz önünde bulundurulduğunda dijital dönüşümü; stratejik yönerge, kanıtlanmamış teknolojiler ve finansman riski arasındaki denge, mevcut ve ortaya çıkan teknolojiler,  işletmenin üstlenmeye istekli olduğu değişim hızı ve iş çevikliğinin şekillendirdiği anlaşılıyor. Bir dijital dönüşüm stratejisi yol haritası şu altı soruyu açıkça cevaplayabilmeli:

 1. Dijital dönüşüme neden ihtiyacımız var?
 2. Dijital dönüşüm sürecine ayak uydurabilmek için neleri başarmalıyız?
 3. Dijital dönüşüm sağlayabilmek için ne gibi değişiklikler gerekiyor?
 4. Dijital dönüşümü gerçekleştirmek için ne gibi değişiklikler gerekiyor?
 5. Dönüşümü gerçekleştirmek için hangi değişim paketlerini oluşturmalıyız?
 6. Değişim paketlerini kronolojik olarak nasıl sıralayabiliriz?

Bu bağlamda dijital dönüşüm yol haritasında şu adımların olması gerekiyor:

 • Organizasyon değişikliği
 • Kalifiye işgücü için eğitim ve istihdam
 • Süreçlerin yenilenmesi (otomasyon, bilgisayar, robot)
 • Dikey entegrasyon 
 • Yatay entegrasyon
 • Alt yapı (internet, sensör, yazılım)

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!