Skip to content Skip to footer

Isısan, Logo ürünleriyle dijital dönüşümünü hızlandırdı

Basınçlı kap ve kazan üretim sektörünün lider kuruluşlarından biri olan Isısan’ın, 24 yıldır birlikte yol aldığı Logo Yazılım ile dijital dönüşüm yolculuğunu ISISAN Bilgi Teknolojileri Müdürü Ömer Bey ile podcast’imizde konuştuk.

Dijitalleşme yolculuğu nasıl başladı? Logo’yu seçme sürecinizde ihtiyaç nasıl ortaya çıktı?

ISISAN öncesinde grup firmalarımız hem kendi içinde üretim yapıyor hem de perakende mağazalarında satıyor. Dolayısıyla bu bütünleşik yapıda hem perakende hem üretim için bir çözüm ihtiyaç duyduk. Bu grupta Logo ile olgunlaşma mertebesinde çalışmalarımız başladı. O grubun devrinin ardından ISISAN ile çalışmalarımız başladı. 

Departmanlar kendi sistematiğini kurmuş durumda. Teklif oluşturma aşamasında müşterilerle aynı dili konuşmak gerekiyor. Her bölümün ayrı isimlendirme süreci var. Sistematiği oturmak için bir program yeterli olmuyor. Kurum kültürüyle birlikte bir süreç gerekiyor. Bir standart olması gerekiyor. Mevcut Logo ürününü Enterprise sürümüne geçirerek Logo Objects ürününü kullanarak kendi altyapımızla oluşturduk. Bir motto oluşturduk: Bir bilgiyi nereden ve hangi birimden kaydedersen kaydet, bilgi Logo’ya yazılıp Logo’dan alınacak. 

ERP’yi iskelet sistemi gibi konumlandırıp aslında ihtiyacınız olan sektörün ihtiyacı olan diğer yazılımları ya da içeride geliştirdiğiniz sizin ihtiyacınız olan tüm çözümleri de bu omurga üzerinde yönetiyorsunuz. Böylece tek noktada hem ihtiyaç aynı hem çözüm aynı çıkıyor. Bunun yansımaları nasıl oldu?

Bu noktada iki önemli şey var: Sonuç odaklı olmak ve basit düşünmek. Sürecin hâkimiyetini biliyoruz ve altyapımız mevcut. Dolayısıyla sonuç almak çok daha kolay. Logo’nun esnekliği, veri tabanının iyi oluşu işimizi kolaylaştırdı. Yazılımları kıymetli kılan başka sistemlerle entegre olabilmesi. Logo’yu tercih etmemizdeki en önemli etken buydu.

Logo çözümleriyle pandemi sürecinde nasıl avantajlar elde ettiniz? Bu dönemde süreçler nasıl yürüdü?

Bu dönemde Logo Yazılım dahil birçok firma evde çalışma sistemine geçti. Sektör gereği tüm personelin evden çalışması mümkün değildi. Elbette riski azaltmak noktasında harekete geçmemiz gerekiyordu. Beyaz yakalı çalışanlar olarak grup grup çalıştık. Uzaktan çalışma döneminde teknik bakımdan sıkıntı yaşamadık. Logo’nun ekranlarıyla gayet hızlı çalışmaya devam ettik. Dijitalleşme için adımlarımızı önceden atmış olduğumuz için uyum süreci zor olmadı.

Logo çözümleri Isısan’da iş süreçlerini nasıl değiştirdi?

Isısan’ın en önemli isteği Logo ürünümüzün uyarlanabilir yapıda olmasıydı. Uyarlamanın kendi içinde yapılması doğru veri akışının sağlanması doğru raporların alınması ve uygulanabilir olması önemliydi. Logo ürünümüz bu istekleri karşılıyordu. Isısan bünyesindeki tüm uyarlamalar entegre edilmiş durumda. Temel yapıyı oturttuktan sonra veri görselleştirme gibi ihtiyaçlar doğdu. Örneğin AutoCad çizim olarak da adlandırabileceğimiz teknik resimlerin sorgulanabilirlik özelliği olmadığı için iki boyutlu resmin otomatik olarak çıkması ve sorgulanabilmesine ihtiyaç duyduk.

Biz veri toplayan sistemler kullanıyoruz. Veriler anlamlı bilgiye dönüşüp stratejik olarak yönlendirici nitelik taşıdığı zaman kıymetli oluyor. Bu noktada iş zekası uygulamalarına, depo yönetim uygulamasına ihtiyaç duyduk. Bunların bir kısmını geliştirmek için çalışmaya devam ediyoruz. Barkodlu giriş çıkış sistemiyle depo yönetim sürecini kolaylaştırdık. Bu konudaki zaman kaybı sorununu ortadan kaldırmak için mavi yakalı çalışanımızın sunduğu çözüm önerisi üzerinde analitik bir çalışma yaptık ve bir otomat geliştirdik. Bu sayede hesaplanabilen maliyet avantajı doğduğu gibi çalışanların süreçte aktif rol alması motivasyonu artırdı.

Kalite kontrol aşamasında boruların içine endoskop kamerası göndererek onların görüntülerinde kaynaklarında sıkıntı var mı görebiliyoruz. Logo’nun çözümüyle entegre çalışan sistemimizle kalite kontrol için kullandığımız röntgen filmlerini hem görsel hem veri tabanı olarak sorgulayabiliyoruz. Teknik resimlerin anlaşılır olması için kiosklar ve tabletler yerleştirdik. Logo ile entegrasyon sayesinde teknik resimler sipariş numarası bazında üç boyutlu görüntü görüntülüyor ve bordrodan hangi noktayı kimin kaynattığı bilgisine ulaşabiliyoruz. Logo’nun esnek yapısı sürece analitik ve interaktif bakabilmemizi sağladı. 

Müşteri üzerinde farklılaşan üretim süreci nasıl yönetiliyor?

Müşteri üzerinde farklılaşan olduğu gibi aynı müşteride farklılaşan projeler de bulunuyor. Projelendirme süreci için taslaklar oluşturulması revizyonların yapılması, teklifin siparişe dönüşmesi uzun bir süre. Dökümanları dosya ortamında değil veri tabanında tutmamız geriye doğru izlenebilirlik açısından avantaj sağlıyor. Yani standart bir ERP ile standardın dışındaki üretim süreçlerini yönetebiliyoruz. Riski minimize edecek önlemleri almış olmak maliyet ve ürün kalitesini olumlu etkilediği gibi anlık karar verebilme ve çalışan ve müşteri memnuniyeti açısından avantaj sağlıyor.

Logo ve Isısan’ın proje döneminde ne gibi deneyimler oldu?

Isısan ile tanışma grubun satın alımını yaptığı Kelebek Mobilya projesinde hız kazandı. Daha sonra grubun diğer firmaları olan Ergosan ve Değirmencilik Gıda firmalarında daha önceden Logo yazılım ürünleri kullanılıyordu. Daha sonra ISISAN da Logo yazılım kullanılarak süreç işlemeye başladı. Bu süreçlerde farklı işler için de Logo çözümlerini kullandık. Logo’nun esnekliği sektör bağımsız iş yapmamızı sağlıyor.

Logo ilgili gelecekte planlanan şeyler var mı?

Bilişimle ilgili şeyleri Logo sınırında tutmuyoruz ve güzel bir proje olduğunda Logo ile zaten yapabileceğimizi düşünüyoruz. Fabrika için robot sistemlerine yatırımlar söz konusu. Aslında özetle dijitalleşme sürecini Logo ile birlikte Excel’lerden alıp robotlaşmaya taşıdığımız bir seviye çizdik.