Skip to content Skip to footer

İşi büyütmek için 7 dijital pazarlama taktiği

Türkiye nüfusunun yüzde 74’ü internet kullanıyor. Bu da geleneksel pazarlamanın etkisinin her geçen gün azalmasına sebep oluyor. Online marketing, online pazarlama ve internet pazarlaması olarak da bilinen dijital pazarlamanın önemi giderek artıyor. İnteraktif yöntemler kullanılarak yapılan dijital pazarlama, marka sahipleri için vazgeçilmez bir fırsat haline gelmiş durumda. Siz de dijital pazarlama teknikleri uygulayarak işinizi büyütebilirsiniz. İşte, işlerinizi büyütmeniz için uygulayabileceğiniz 7 dijital pazarlama taktiği.

Ölçülebilirlik, hedefleme, yeniden pazarlama, maliyet avantajı, müşteri iletişimi, marka bilinirliği şeklinde sıralayabileceğimiz, dijital pazarlamanın avantajları markaların müşteriye ulaşmasının ve tüketicinin ihtiyaçlarına ulaşmasının en iyi yolunun dijital pazarlama olduğunu gösteriyor. Bu avantajlardan yararlanmak için birkaç güçlü hamle yapmalısınız. Bu sayede rekabet ortamında zirveye yükselebilir ve işinizi büyütebilirsiniz.

1. Sosyal medyada çevrimiçi olun

Sosyal medya, iş görünürlüğünüzü arttırmak için kullanabileceğiniz stressiz ve kârlı bir dijital pazarlama kanalı olarak öne çıkıyor. Markanızı zihinlerde doğru konumlandırmak için sosyal medya platformlarından yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve teknik bir duruş için LinkedIn platformunu, sektör hakkında güncel gelişmeleri öğrenmek için Twitter’ı, eş dostla bağlantıya geçmek için Facebook’u kullanabilirsiniz. Global bir beyin olarak sosyal medyadan yararlanmaya karar verdiğinizde en iyi sosyal medya ağının hangisi olduğunu tespit etmek için hedef kitlenizi belirlemeli ve hedef kitlesinin en çok hangi platformu kullandığını göz önünde bulundurmalısınız.

2. Kaliteli ve orijinal içerik üretin

Bir e-posta metnindeki metin, web sitenizdeki hakkımda yazısı, e-ticaret sitesinin kategori veya ürün tanıtım yazısı, video paylaşım platformunda paylaştığınız videonun içeriği veya herhangi bir şirket dokümanı yeterince iyi hazırlanmamışsa etkileşime geçme olasılığınızı düşürürsünüz. İyi tasarlanmış argüman üzerine inşa edilen iyi bir içerik dijital pazarlamanın temelini oluşturuyor. Anadilin doğru kullanılmadığı, kolay tüketilen, görsellerle desteklenmeyen, SEO uyumlu olmaktan uzak, hedef kitlesine uygun olmayan hitap dilinin kullanıldığı içerikler kullanarak asıl hedefe ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle etkili bir dijital pazarlama taktiği olarak özgün, kaliteli üretilmiş içerikler kullanın.

3. Mobile uyumlu olun

Dijital pazarlama ile ulaşılmak istenen tüm dijital platformlarda görünür olmak ve kalabalığın arasından sıyrılarak hedefe ulaşmak. Bu noktada içeriğin kaliteli olması kadar hem masaüstünden hem de mobil cihazlardan erişilebilir olması önem taşıyor. Sıkıştırmaya / yakınlaştırmaya gereksinim duyulmayan, tek dokunuşla tüm hatlarıyla görülebilen, telefon kullanarak bilgi edinmeye çalışan kişiye yardımcı olan içerikler üreterek dijital dünyadaki kalabalığın arasından sıyrılabilirsiniz.

4. İçeriği tanıtın (promote)

İçeriğinizi doğru kitleye ulaştırmak için yayımladığınız içeriği tanıtmalısınız. Bu sayede içeriğinizi kendi ağlarında paylaşan kitle daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacaktır.

5. SEO ve SEM çalışmaları yapın

Bir dijital pazarlama taktiği ve gerçek zamanlı bir pazarlama yöntemi olarak SEO ve SEM çalışmaları yapın. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)  ile web sitenizi optimize ederek organik aranma sonuçlarında daha yukarıda çıkabilir, SEM (Arama Motoru Pazarlama) sayesinde tıklama başı maliyeti ile anlık olarak reklamınızın sayfanın en üst kısmında çıkmasını sağlayabilirsiniz. Çevrimiçi varlığınıza ve saygınlığınıza katkıda bulunabilecek stratejileri sürekli olarak pazarlama bileşenlerinizin içinde tutmalısınız.

6. E-posta listesi oluşturun

Tüketicilerin en az yüzde 75’i e-postalarını günlük olarak kontrol ediyor. E-posta yoluyla pazarlanan ürünleri satın alan kişilerin e-posta teklifi almayanlardan yüzde 138 daha fazla harcama yaptığı biliniyor. Dolayısıyla yüzde 4400’lük bir yatırım getirisine sahip olan e-posta pazarlaması, en iyi dijital pazarlama teknikleri arasında yer alıyor. E-posta gönderilerinin raporlarını detaylı analiz ederek, daha iyi sonuç alabilirsiniz. Bir e-posta listesi oluşturun ve veri tabanınızdaki farklı segmentlerle işinizle ilgili uygun gelişmeleri paylaşın.

Bilgilendirme grafikleri (infografik) kullanın

İnsan vücudundaki en karmaşık organ beynin, resimleri metinlerden daha hızlı bir şekilde işleyebildiğini biliyor muydunuz? Bilgilerin görsel olarak paylaşıldığı inografikler, insanların ilgisini kısa sürede çekmede etkili oluyor. Siz de dijital pazarlama taktiği olarak inografiklerden yararlanabilirsiniz.

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!