Skip to content Skip to footer

İnsansız depo uygulamaları

Endüstri 4.0 ile birlikte insan gücünün yerini makineler ve yapay zeka alıyor. Her geçen gün umut verici teknolojik gelişmelerle karşılaşılıyor. Bu teknolojilerden biri de lojistik destek ekipmanı işlevi gören insansız depo uygulamaları. Peki, insansız depo uygulamaları nedir? Blog yazımızda bu soruyu yanıtlıyoruz.

Perakende sektöründeki hızlı büyümenin de etkisiyle lojistik depo hacimleri ve işlem sayıları artıyor. Lojistik operasyonlarının kalbi olan depolarla ilgili süreçlerin kolaylaştırılması da bu artışa paralel olarak artış gösteriyor. Yiyecek&içecek, ilaç, dağıtım&lojistik sektörlerindeki tüketim mallarının stoklanması ve uzun süre depolanacak ürünlerin stoklanması için insansız depo uygulamaları kullanılıyor. Bu sayede yüksek bir depo hassasiyeti yakalanabiliyor ve işletmeler pek çok avantaj elde ediyor.

insansız depo

İnsansız depo uygulamaları nedir?

İnsansız depo uygulamaları yazılım, donanım ve diğer bileşenlerden oluşan komple bir depolama sistemini ifade ediyor. İnsansız depo uygulamalarının kullanıldığı depolar, “akıllı depo” olarak adlandırılıyor. Bu uygulamalar yoğunluğun fazla olduğu dar alanlar için etkili çözümler sunuyor.

Ürünlerin depoya yerleştirilmesi ile depolandığı yerden alınarak sevkiyatının yatay ve dikey yönde hareket edebilen robotlar tarafından sağlanması işlemlerinin yazılım ile kontrol edilip yönetildiği otomatik depolama sistemi (AS/RS), doğru zamanda doğru yükleme ve boşaltma işleminin yapılmasını sağlıyor. Bu sisteme ait ekipmanların bakımları da düşük maliyetle kolayca yapılabiliyor.

İnsansız depo uygulamalarının işletmelere sağladığı avantajlar

Manuel depolar çok fazla alan, personel ve forklift gerektiriyor. Stok sayımı için işletmenin durdurulması, ürünlerin takip edilmesinin zor olması da iş akışını olumsuz yönde etkiliyor. İş kazaları, forklift arızaları, ürünlerin hasar görmesi gibi karşılaşılan tüm problemler insansız depo uygulamaları ile çözülebiliyor. Depolarda kullanılan dinamik sistemler yüksek performans sağlıyor. ERP ve WMS programlarına entegre edilen sistemler verimliliğin ve güvenirliğin artmasını sağlıyor. Yer ve maliyet tasarrufu sağlayan insansız depo uygulamaları, hatasız toplama garantisi sayesinde en yüksek kalitede sevkiyat yönetimini mümkün kılıyor.

insansız depo

İnsansız depo uygulamaları kullanılan depolarda iş kazaları, forklift arızaları, ürünlerin hasar görmesi gibi problemler yaşanmıyor. Stok sayımı için işletmenin faaliyetlerinin durdurulması gerekmiyor. Depolama operasyonlarında uçtan uca çözümler sunan bu sistemler, artan rekabet ortamında işletmelere rekabet avantajı sağlıyor. Ürünlerin takibi ve raporlaması hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. İnsansız depo uygulamalarının faydaları genel olarak şöyle:

  • Ürünlere ilişkin sayım bilgilerinde tutarlılık sağlanıyor ve stokların doğru tutulabiliyor
  • Personelin iş yükü ve zaman kaybı azaltılıyor
  • Depolama alanında tasarruf sağlanıyor
  • Yanlış ürünü çıkarma sorunu ortadan kalkıyor
  • Geçici stok alanlarına duyulan ihtiyaç azalıyor
  • Stok devir hızı artıyor
  • İrsaliye ve çıkış bilgileri daha doğru oluyor
  • Taşıma sırasındaki zedelenme ve yıpranmalar azalıyor
  • Müşterilere hizmet hızı artıyor

İnsansız depo uygulamalarının kullanımı e-ticaret sektöründe de yaygınlaşıyor. E-Ticaret Lojistiği faaliyetleri akıllı depo sistemleri ile daha verimli hale geliyor.

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!