Skip to content Skip to footer

English Home ve HP Retail Solutions’ta dijital dönüşüm

Sektörünün öncü firmalarından HP Retail Solutions ve English Home’un değerli yöneticileri ile perakende sektöründe HP ile birlikte nasıl değer yarattığımızı, Logo Yazılım ile iş birlikteliğini ve müşteri penceresinden bakarak English Home için süreçlerine kattığı değeri podcast serimizin bu bölümünün konusu oldu. English Home Altyapı Operasyon ve Perakende Çözümleri Müdürü Kıymet Acur ve HP Orta Doğu ve Türkiye Pazarı Perakende Çözümleri Bölge Müdürü Emre Cankurtaran ile konuştuk. Podcastimizi dinlemek için tıklayın.

Bağlı bulunduğunuz grubu tanıtabilir misiniz?

Emre Cankurtaran – HP herkesin evinde bir yazıcı veya monitörünün bulunduğu tanıdığı bir dünya markası. 170 ülkede operasyonu devam eden, 55 bin çalışanı olan ve yıllık 58-60 milyar liralık ciro yaratan bir şirket. HP 25 yıldır perakende de aktif olarak çalışıyor. Grubun içerisinde perakende çözümleri adı altında yazar kasaların pazarlamadan satışına kadar tüm aktivitelerinden sorumluyum.

Dokunmatik ekranlar uzun süredir kullanılıyor. Bu donanımların arkasında hem sanat hem AR-Ge var. Pazara sunduğunuz ürünlerden bahsedebilir misiniz?

Emre Cankurtaran – Regülasyonlar nedeniyle Türkiye pazarında henüz 5 yıldır bulunuyoruz. Donanımda en iyilerden biriyiz. Çünkü bir cihazda kullandığımız en ileri teknolojiyi başka cihazda da kullanabilir miyiz, bir tasarımı nasıl diğer cihazlarda kullanabiliriz sorusunun yanıtını bulmak için araştırma yapıyoruz. Dünyanın birkaç yerinde güçlü bir Ar-Ge yapımız var. Cihazların yan parçalarını da satın alıyoruz. Donanım odaklı bir firmayız ve perakende dışında da donanım olarak markamızı görebilirsiniz

İnovasyon bizim için çok kritik önem taşıyor. En iyi inovasyonu yaparken cihazın kullanılabilirlik ömrü, dayanıklılığı, güvenirliği, kaç milyon defa dokunmadan sonra işlevini yitireceği gibi noktaları göz önünde bulunduruyoruz. Titreşim, nem testi gibi akla gelmeyen pek çok testi yapmak ciddi bir Ar-Ge çalışması gerektiriyor. 

Cihazlarımızdan bahsedecek olursak eskiden monitör ayrı yazar kasa ayrı anlayışı vardı fakat dokunmatik teknolojisi arttıkça hepsi bir arada cihazlar güçlü olmaya başladı. RP7, RP9, Engage serisi ile markamızı ortaya koyuyoruz. Teknolojik performans kadar şıklığı da sunmak istiyoruz. Hepsi bir arada cihazların kablo görünümünü ortadan kaldırıp kompakt hale getirerek avantaj sağlıyor. Engage’i hem sabit kasa olarak kullanıp hem de mobil olmak gerektiğinde elde kullanılabilen dönüştürülebilir bir kasa olarak konumlandırıyoruz. Bu da tek cihazla müşteriye temas edebilmeyi sağlıyor, farklı yönlere dönebiliyor, omuz askısıyla taşınabiliyor. Bir barkod okuyucu entegre olduğu için farklı bir barkod okuyucu gerekmiyor. Perakende için gereken tüm özellikleri taşıyor. Engage One, şıklığı ve sağlamlığıyla en çok satan cihazımız.

Mağaza için server olarak kullanılan çözümlerimiz de bulunuyor. Cihazların şık tasarımlı olmasına dikkat ediyoruz. Barkod okuyucu cihazlarımız eski kaba görünümlü cihazların aksine oldukça şık duruyor. Büyük ekranlı müşteri göstergeleri reklam, satış ve müşteri memnuniyeti ölçme konusunda etkili oluyor. 

Yazılım tarafında yönetilebilirlik tarafına özen gösteriyoruz. Çözümlerimizle birden fazla lokasyondaki cihazları yönetmeyi ve sorunları görüp hemen müdahale edebilmeyi sağlıyor. Donanım tarafında birçok firmayla çalışıyoruz. Müşteriyle ilgili analizleri elde etme noktasında donanımlar sayesinde döngüyü tamamlıyoruz. Örneğin bir fuarda termal kameralar sayesinde hangi ürünün ne oranda talep gördüğünü anlayabildik. 

Biz Logo olarak Türkiye’nin lider bağımsız yazılım üretici kuruluşuyuz. Yazılımlarımız donanım bağımsız çalışıyor. Müşterilerimiz ilgili donanımların konfigürasyonunu kendileri özgürce seçebiliyor. Ancak markalar Point of Sale (POS) aşamasında veya mağaza içinde kullanmak üzere kaliteli donanım talep ediyordu. Bu noktada Logo’nun çıtasına uygun olarak sağlam ve şık, satış sonrası paketleri olan çözümlerden olması gerekiyordu. HP’nin perakende grubu Türkiye’deki yazılımlarına hız verince HP ile çalışmaya başladık. HP ürünleri avantajlarla sunuyoruz. İşbirliğimiz hakkında ne söylemek istersiniz? 

Emre Cankurtaran – Logo Yazılım eski, bilinen bir yazılım firması olduğu için Logo ile çalışmayı uzun süredir arzuluyorduk. Donanım tek başına anlam ifade etmeyebiliyor. Müşteriler tam çözümü görmek istiyor. Bu noktada işin ehliyle çalışmaya önem verdiğimiz için Logo bizim için şans oldu. Biz en iyi donanımı Logo da en iyi yazılımı sunuyor. Dolayısıyla iyi bir sinerjiyle bütün oluşturmuş oluyoruz.

Gelecekte perakende sektöründe nasıl çözümler göreceğiz? Yakın ve uzak gelecek açısından değerlendirebilir misiniz?

Önümüzü görebilmek için bir süredir konuya odaklanıyoruz. Pazarın durumuna göre ürünleri sunuyoruz. Nüfus artışı yeni ve farklı çalışma dinamikleri getiriyor. Z kuşağından çok sık bahsetsek de yaşlı nüfus da yoğunlukta. Her şeyin internete bağlı olmasıyla ve telefonun yaygın kullanılmasıyla globalizasyon artıyor. İnovasyon tarafındaki gelişmeler perakende sektörünü çok etkiliyor. Birçok trend doğuyor fakat perakendenin tamamen online olması ve klasik perakende anlayışının bitmesi söz konusu değil. Pandemi bambaşka fırsatlar yaratıyor.

English Home ile ilgili genel bilgi aktarır mısınız?

Kıymet Acur – English bir Home Aydın Holding markası. Bünyesinde A101, Memorial Hospital gibi herkesin bildiği markalar bulunuyor. English Home, 2009’da kuruldu. Yurt dışında 100’e yakın, Türkiye’de 300’e yakın mağazamız bulunuyor. Sekiz kategoride 3000’in üzerinde ürün çeşidinde hizmet veriyoruz. 

Logo ile işbirliklerinizle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Kıymet Acur – İlk kuruluşumuzdan beri Logo ile çalışıyoruz. Büyük küçük farklı ölçeklerdeki birçok projede birlikte yol katettik. Çok güzel bir sinerji yaratık. Logo Diva Pos, bizim için çok önemli birçok kriteri barındırıyor. Merkezi yönetim sistemine izin vermesi sayesinde 400’e yakın yurt içi ve yurt dışı mağazalara tek yerden üretim yapabiliyoruz. Logo Diva Pos’un perakende sektörü için önem taşıyan dinamik bir modülü bulunuyor. Web tabanlı olması, kullanıcı dostu arayüzü olması, kasadaki personellerin hızlı olması gibi birçok nedenle Logo Diva Pos kullanıyoruz. Sistemi dış dünyayla entegre edebilmek hatırı sayılır bir konfor sağlayabiliyor. Uzun yıllar da çalışmayı planlıyoruz.

HP perakende seçme nedeni kriterleri nelerdi, bu donanımlar sizin için neden önemli?

Kıymet Acur – Pandemi sürecinde mağazalarımızın kapalı kaldığı süreci proje süreci olarak değerlendirdik ve 20’ye yakın proje yönettik. Yeni normale alışma sürecini yazılım tarafında Logo ile sağlarken donanım tarafında da sağlam, şık, performansı yüksek ve hem satış personeliyle hem müşteriyle diyalog kurabilen cihazlara ihtiyacımız vardı. Display’lerle birlikte internatif sürece gireceğiz. Müşterilerden geri bildirim alacağız. E-ticaret ve fiziksel satışın iç içe geçtiği bu dönemde müşteriye her şekilde dokunabileceğiz.