Skip to content Skip to footer

E-fatura hakkında doğru bilinen yanlışlar

E-dönüşüm uygulamalarının başında gelen e-fatura, en temel belge türü olan kâğıt faturanın ‘-e’ hali olarak pek çok avantaj sağlıyor. İş süreçlerinde operasyonel işlemleri kolaylaştırarak hem zaman hem de maliyet tasarrufu sağlayan e-fatura, yaygın kullanımına rağmen birçok firma tarafından önyargıyla karşılanabiliyor. E-fatura hakkında bilinmesi gerekenler yanlış öğrenildiğinde yanılgıya düşülebiliyor. İşte, e-fatura hakkında doğru bilinen yanlışlar.

Kâğıt formundaki faturanın elektronik bir cihazın içinde yaratılan hali olarak tanımlayabileceğimiz e-fatura, iş profesyonellerinin iş süreçlerini kolaylaştırıyor, hızlandırıyor ve paylaşımı zahmetsiz hale getiriyor. Üstelik çevre dostu olmasından kâğıt, baskı, kargo gibi maliyetleri azaltmasına kadar pek çok avantaj sağlıyor.

 • E-faturaya geçiş çok maliyetli

Doğru: Elektronik faturaların alınıp gönderilmesi bilgi işlem sistemi vasıtasıyla gerçekleştiriliyor. E-fatura çözümleri sayesinde baskı, postalama ve arşivleme giderlerine son veriliyor.

 • E-fatura bizim işletmemiz için uygun çözüm değil

Aylık olarak çok fazla fatura kesmeyenler e-faturanın kendileri için uygun olmadığını düşünüyor. Oysa bulut tabanlı ön muhasebe yazılımı sayesinde fatura işlemleri ücretsiz hale getirilebiliyor. Anonim, Limited, Gerçek ve Şahıs şirketi statüsünde bulunan e-ticaret siteleri, medikal ürün satan şirketler, reklam ajansları, yazılım şirketleri, prodüksiyon firmaları, telekom şirketleri, yayıncılar, alım-satım yapan şirketler, turizm şirketleri e-fatura çözümü sayesinde çevre dostu fatura süreçleriyle kâğıt faturaların basımı, gönderimi ve saklanması gibi işlemlerden kaynaklanan maliyetlerden kurtuluyor.

 • E-fatura zorunluluk kriterlerine uymuyorum, geçiş yapmam gerekmez

E-faturaya geçiş için belirlenen ciro (brüt satış hasılatı tutarı 5 milyon TL ve üzeri), her yıl Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından aşağıya çekiliyor. Belirtilen şartların dışında olan şirketler de e-arşiv e-fatura sistemine geçiş yapabiliyor. Gelişen teknolojiler bireyleri, şirketleri ve devleti dönüştürüyor ve e-fatura da e-dönüşümün bir parçası. Dolayısıyla maliyetlerini azaltmak, işlerini dijitalleştirerek çağı yakalamak isteyen her şirketler e-faturaya geçiş yapabilir.

 • Başvuru süreci çok zor

Kamu Sertifikasyon Merkezi üzerinden başvurusunu yaptığınız mali mühürün elinize ulaşmasının ardından efatura.gov.tr adresinden öğrenebileceğiniz gerekli belgeleri edinerek GİB’e doğrudan başvurabilir ve e-fatura işlemlerinde kullanacağınız hesap bilgilerini edinebilirsiniz. Sürecin kazandıracağı avantajlar düşünüldüğünde başlangıç aşamasının sanıldığı kadar zorlayıcı olmadığı anlaşılıyor.

 • Mali mühür çok pahalı ve sürekli taşımak zorunlu

E-fatura hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında mali mühürün pahalı olduğu söylemleri de bulunuyor. Oysa mali mühürlere sahip olmak için yüksek ücretler ödemek gerekmiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen Mali Mühür ücretleri 2020 itibariyle düşürüldü. Mali mühür fiyatları tüzel kişiler için 245 TL + KDV, gerçek kişiler için ise 155 TL + KDV olarak belirlendi. Mali mühür yalnızca e- fatura geçiş aktivasyon sürecinde kullanılıyor. E- fatura oluştururken mali mühüre ihtiyaç duyulmuyor.

 • Şahıs devletleri e-fatura kullanamaz

Maliyetli süreçlere girmeden ve dijital ortamda rahatlıkla oluşturulabilen e-fatura,  şirketin hacmi fark etmeksizin her şirket tarafından kullanılabiliyor. Üstelik şahıs şirketleri daha düşük mali mühür fiyatıyla e-fatura sistemine geçiş yapabiliyor.

 • E-faturada iptal ve iade yapılmaz

E-faturayı gönderdikten sonra karşı tarafın 7 gün içesinde faturayı reddetmesi durumunda e-fatura üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. E-arşiv fatura gönderildiyse reddetmeyi beklemeden 7 gün içerisinde iptal ve iade yapabilirsiniz. 7 günlük onay süresinin aşılması durumunda işlemler geçersiz sayılacaktır.

 • Elimdeki matbu faturaların fatura numarası devamlılığını sağlayamam

E-fatura sistemine geçildiğinde gönderilen fatura için sistem otomatik bir fatura numarası atıyor. Dolayısıyla böyle bir devamlılık zorunluluğu bulunmuyor.

 •  E-fatura kullanmayan müşterilerimizle sorun yaşarız

E-fatura hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında en yaygın bilgi e-fatura sistemine geçiş yapmayan müşterilere fatura gönderilemeyeceği. Halbuki e-fatura sistemine geçiş yapmamış olan müşterilerinize mali değeri olan ve matbu fatura ile eşdeğerli bir fatura olan e-arşiv faturası gönderebilirsiniz. Faturayı e-posta olarak veya çıktısını alarak verebilirsiniz.

 • Müşteri e-fatura kabul etmiyor

E-fatura ve e-arşiv fatura, Maliye Bakanlığı onaylı bir fatura olduğundan işlevsel olarak normal faturadan farkı bulunmuyor. Bu nedenle müşterinizin kabul etmemesi mümkün değildir.

 • Müşterinin kimlik numarası zorunlu fakat müşteri vermek istemiyor

E-fatura kullanıcısı olan müşterilerinize e-faturayı vergi numarası üzerinden gönderirsiniz. E-fatura keseceğiniz muhatabınız bir gerçek kişi ise ve e-fatura kullanıcısı değilse e-arşiv faturası düzenlemeniz gerekiyor. Kimlik numarası olmadığında TC kimlik numarası yerine 11 adet 1 yazabilirsiniz. Yani, kimlik numarası girme zorunluluğu bulunmuyor.

 • E-fatura kullanımı zor ve karmaşık

Düşük maliyet, kolay entegrasyon, hız ve verimlilik, güvenirlik, sınırsız yetkilendirme ve çevre dostu gibi avantajlar sağlayan e-fatura uygulaması süreçleri kolaylaştırıyor. Hızlı ve kolay kullanımlı e-fatura kullandığınızda elle kâğıt fatura kesme ile arasında çok fazla iş yükü miktarı olduğunu anlayabilirsiniz.

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!