Skip to content Skip to footer

Dijital tarımın geleceği

Dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 10 milyarı bulması bekleniyor. Bu öngörüye göre tarımsal üretimin yüzde 60 oranında artması bekleniyor. Oysa üretilenin yüzde 55i tüketiliyor. Türkiyede de tarımın milli gelirden aldığı pay düşüyor. Dijital teknolojilerin tarımla birlikteliği bu olumsuz tabloyu ortadan kaldırma potansiyeliyle dikkat çekiyor. Bu yazımızda dijital tarımın geleceği hakkında yazdık.

İklim değişikliği, artan nüfusa bağlı olarak yükselen talep ve sağlık otoritelerinin gıda üretimi üzerindeki baskısı tarımda yenilikler için fırsat yaratıyor. Nesnelerin interneti ve büyük veri uygulamaları tarım alanında da kendine yer buluyor ve tarımı yeniden şekillendiriyor. Dijital tarım, tarımın dinamik akışını korumanın yolu olarak sektörün gündemine yerleşiyor.

akıllı tarım

Dijital tarım nedir?

Teknolojideki hızlı yükseliş pek çok yeni kavramı hayatımıza taşıyor. Bu kavramlardan biri de dijital teknolojilerin tarımla entegre çalışmasını sağlayan dijital tarım kavramı. Tarımda üretimin kalitesini miktarını yükseltmek için teknolojinin yadsınamaz gücünden yararlanılıyor. Bu bağlamda dijital tarım nedir sorusunu tarımda bilişim teknolojilerinden faydalanılması şeklinde yanıtlayabiliriz. Dijital tarım, dönüşümün gerçekleştiği diğer alanlardan daha yavaş gelişim gösteriyor; fakat verimliliği sağlayacak teknolojilere ulaşmanın gelecekte daha kolay olacağına da işaret ediyor.

Dijital tarım; büyük veri, nesnelerin interneti ve bulut bilişim sistemlerinin etkileşimlere girmesiyle gerçekleşiyor. Bir başka ifadeyle sensörler aracılığıyla veri elde edip kötü sürprizlerin önüne geçilmesini sağlıyor. Toprak ve havayı detaylıca takip edebilen uygulamalar üreticilerin en yakın dostu oluyor.

akıllı tarım

Dijital tarım neleri kapsıyor?

Dijital tarım uygulamaları hava şartları, toprak ve ürün kalitesi, haşere gibi sorunları üreticiye bildiren ikaz sistemi şeklinde çalıştığı gibi tarım arazilerinin kiralanmasını sağlama şeklinde de çalışıyor. Sulama, ilaçlama, hasat zamanı ve ürünün kalitesinin takibi dijital tarım uygulamaları sayesinde mümkün oluyor. Robot, drone gibi araçlar insan gücünün ulaşamadığı noktalarda kontrolü sağlamaya olanak tanıyor. Veriler doğru değerlendirildiğinde tarım verimliliği artırılabildiği gibi maliyet de düşürülebiliyor. Dijital tarımın geleceği olan uygulamalardan bazıları şöyle:

  • Ekin Sulama Yönetimi: Ekinin doğru zamanda ve doğru oranda sulanması ürünün verimi açısından kritik önem taşıyor. Nesnelerin interneti temelli uygulama sayesinde ekin için gerekli olan su ihtiyacı analiz edilerek hava durumu da göz önünde bulundurularak ekinlere gerekli miktarda su sağlanıyor.
  • Hassas tarım uygulamaları: Tarladaki ürünlerin sağlıklı büyüyebilmeleri için açısından olası tüm olumsuzluklara karşı önlem gerekiyor. Bu noktada çiftçilere gerçek zamanlı bilgiyi (hava durumu, toprak kalitesi, işçi sayısı, ekim maliyeti vb.) önceden sağlayan uygulamalar verimliliği sağlamada etkili oluyor.
  • Zararlı organizma kontrolü: Zararlı organizmalar çiftçilerin emeklerinin boşa gitmesine neden olabiliyor. IoT uygulamaları sayesinde haşerelerden kaynaklanan büyük ölçekli zararlar atlatılabiliyor.
  • Yiyecek üretimi ve güvenliği: Tarımda nesnelerin interneti uygulamaları sevkiyat süresi, depolama sıcaklığı gibi çeşitli faktörleri göstererek gıda güvenliğini sağlamaya yardımcı oluyor. Hayvanlarda kullanılan kulak etiketi gibi görüntüleme cihazları hastalık durumunda hastalığın diğer hayvanlara da bulaşmasının önüne geçmek için önlem almayı sağlıyor.

Dijital tarımın geleceği

Dijital tarım sayesinde sulama işlemlerini tarladan uzaktayken de gerçekleştirebilmenin mümkün olması, hava sıcaklığının ve nem derecesinin tespit edilebilmesi, tarım araçlarının uzaktan yönetilebilmesi pek çok avantaj sunuyor. Elbette uygulamaların ekonomik açıdan da önemli ölçüde katkısı bulunuyor. Gelecekte yapay zeka ve blok zinciri teknolojisinin tarımda daha çok kullanılması bekleniyor. Drone uygulamaları, otonom traktörler, sensörler, bulut teknolojisi ve arttırılmış gerçeklik uygulamaları sayesinde hem çiftçilerin doğru yönlendirilmesi mümkün olacak hem de kırsal alanlardaki yaşamlar dönüştürülebilecektir. Türkiyede inovatif bilgi teknolojileri ile AR-GE çalışmaları yapılarak tarımın da daha akıllı” yapılması sağlanacak.

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!