Skip to content Skip to footer

Dijital dönüşümün girişimcilik ekosistemine etkisi

Dijitalleşme, dijitalizasyon gibi kavramlarla da anılan dijital dönüşümün şirketler için kritik öneme sahip olduğu teknoloji çağında girişimlerin icat olmaktan çıkıp gerçek bir girişimcilik örneği teşkil etmesi inovasyona dayanıyor. Teknolojiye hayran ve teknolojiyle doğan kuşakların hüküm sürdüğü dünyada yenilik yaratmaya dayanan girişimciliği yeniliği süreçlere dahil etmeye dayanan dijitalleşmeden ayrı düşünmek söz konusu değil. Bu da dijital girişimcilik kavramının önemini ortaya koyuyor. Peki, dijital girişimcilik nedir, dijital girişimci ve girişim ne tür özelliklere sahiptir?

Kendi işini kurmak ve büyümek girişimciler 5 önemli aşamadan geçerek hedefe ulaşabiliyor: Araştırma ve istihbarat, internette sesini duyurmak, organize olmak, finansman yardımıyla süreci oluşturmak ve kitle hareketlerini ve istatistiklerini anlamak. Bu aşamalarda yeni nesil teknolojiler girişimcinin en büyük yardımcısı oluyor. 

Dijital girişimcilik nedir?

Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ve bu doğrultuda gerçekleşen yenilikler “dijital ekonomi” olarak bilinen yeni bir ekonomiyi ortaya çıkardı. Birçok girişimcinin farklı iş alanlarında yeni girişimlerde bulunmasına olanak tanıyan dijital ekonomi uygulamalarından biri de dijital girişimcilik. 

Dijital girişimcilikte sosyal medya, mobil internet, büyük veri analitiği ve bulut teknolojileri gibi dijital teknolojiler fırsatlar yaratmak, bilgi yaymak ve işbirliği yapmak için kullanılıyor. Dolayısıyla dijital girişimcilik için dijital teknolojilerin girişimciliğe yansıması diyebiliriz. Bu bağlamda dijital girişimcileri bilgi teknolojileriyle alakalı her türlü fırsatı görebilen ve bunu hayata geçirebilen kişiler şeklinde tanımlayabiliriz. 

Dijital girişimciliğin geleneksel girişimcilikten farkları

Dijital girişimcilik temelleri dijital teknolojilerle değer yaratmaya dayanıyor. Bir başka ifadeyle dijital girişimcilik, geleneksel girişimciliğin özelliklerini, dijital alanın özgünlükleriyle bütünleştiriyor. Dijital girişimciliğin geleneksel girişimcilikten farklarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Pazara giriş kolaylığı (ticari web siteleri oluşturma fırsatı gibi)
 • Üretim ve depolama kolaylığı 
 • Dağıtım kolaylığı
 • Çalışanlar ve ortaklarla birlikte çalışabilme imkânı (dijital işyeri)
 • Dijital girişimcilikte örgütsel bağlılık geliştirmek daha zor
 • İletişimde bilgisayar teknolojileri ana araç olarak kulanılıyor ve iletişim kolaylaşıyor
 • Esnek, işbirliğine uygun yeni bir organizasyon yapısı oluşuyor

Dijital girişimcilik örnekleri

Dünyada pek çok dijital girişim uygulaması ortaya çıkmıştır. Dijital girişim örnekleri Türkiye’de ve dünyada yayılmaya devam ediyor. Dünyada dijital girişimciliğin en iyi örneklerini oluşturanlar şunlar:

 • Netflix: 1997’de kurulan Netflix, hiçbir sinema salonuna sahip olmayan dünyanın en büyük sinema yayın şirketi unvanına sahip. Şirket bugün 6,8 milyon kullanıcıya hizmet veriyor.
 • Google: Hiçbir uygulama yazmadan dünyanın en büyük uygulama satış şirketi olan Google, internet denildiğinde akla gelen ilk şey olmayı başardı.
 • Facebook: Dünyanın en büyük medya şirketi Facebook, bu unvana hiçbir içerik oluşturmadan kavuşmuştu. Facebook bugün, dünyanın en çok kullanılan sosyal platformları arasında bulunuyor.
 • Alibaba: Çevrimiçi bir toptan satış pazarı olarak hizmet veren Alibaba, hiçbir stoku olmayan dünyanın en büyük marketi konumunda.
 • Uber: Uluslararası ulaşım şebekesi şirketi Uber, hiçbir taksiye sahip olmayan dünyanın en büyük taksi şirketi unvanına sahip.
 • Yemeksepeti.com: Türkiye’nin ilk online yemek siparişi ve paket servisi Yemeksepeti’nin gelir kaynağını siparişler için restoranlardan alınan komisyonlar oluşturuyor.

Dijital girişim örnekleri listesi uzatılabilir. Örneklerden anlaşılabildiği gibi girişimlerinde inovasyonu temel alan girişimler başarıya ulaşıyor. Bu da dijital dönüşümün girişimciler için fırsat olduğunu gösteriyor.

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!