Skip to content Skip to footer

Dijital dönüşüm nedir, dijital dönüşümün faydaları nelerdir?

Teknolojik gelişmelerin hız kazanması, pek çok alanda hızlı dönüşümlere neden olur. Özellikle iş dünyası bu dönüşümden oldukça etkilenir. Bunun sonunda işletmelerin operasyonel süreçlerini daha sağlıklı yönetebilecekleri birçok yazılım ve otomasyon sistemleri ortaya çıkar. Peki, bunları hangi alanlarda nasıl kullanabilirsiniz? Dijital dönüşüm nedir ve dijital dönüşümün faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital dönüşüm, farklı birçok alanda bilgi teknolojilerinin kullanımı ile bilgiye hızlıca ulaşımın sonucunda fazla maliyetten ve zamandan tasarrufu sağlamaktır.

Dönüşüm, tüm alanların hızla teknolojik mecralara kaymasını ve faaliyetlerin dijital alanda devam etmesini ifade eder. İş dünyası başta olmak üzere, günlük pek çok aktivitede bunu görmek mümkündür. Çoğu alanda, fiziki ortamda emek sarf edilerek yapılan pek çok iş artık dijital ortam üzerinde saniyeler içerisinde tamamlanabilir.

Dijital Dönüşümün Faydaları Nelerdir?

Dijital dönüşüm başta işletmeler olmak üzere gerek bireysel gerekse toplumsal birçok alanda büyük fayda sağlar. Peki, dijital dönüşümün sağladığı bu faydalar nelerdir?

Zaman

Dijital dönüşümün iş dünyasına katkısı asla yadsınamaz. Pek çok kurumsal işletme, farklı değerlendirme sistemlerini kullanmak durumundadır. Bir departmanın hazırladığı bir dosya birden fazla farklı departmana gönderilebilir. Her departman, kendi bünyesinde yer alan personelin bilgisini derler ve bunu insan kaynakları departmanına iletir. Personel sayısının yoğun olduğu bir işletmede bu veri akışını sağlamak ancak teknolojik sistemler ile mümkün olur. Tüm bu verilerin kâğıt ortamında hazırlanması ve geri dönüş alınması büyük bir zaman kaybına sebep olur. Hazırlanan Excel dosyası ile ya da mevcut yazılımlar ile sağlanan akış, iş sürecini çok daha kısa sürede tamamlamanızı sağlar.

Verimlilik

Dijital dönüşümün gerekli kıldığı teknolojik aletlerin kullanımı ile iş akışı çok daha kısa zamanda tamamlanırken verimlilik artar. Elektronik kanalların kullanılması kesintisiz bir iş sürecine vesile olur. Bu da, yapılacaklar listesinin çok daha kolay bir şekilde tamamlanmasını sağlar. İş sürecindeki kesintisiz akış, verimliliği artırır.

Giderlerin azalması

Dijital otomasyonun bir sonucu olan yüksek verimlilik ile operasyon giderlerinde iyileşme sağlanabilir. Burada ortaya çıkan “daha fazla işin daha az işgücüne ihtiyaç duyması” hali sayesinde dijital dönüşüm, operasyonel karlılığı artıracak avantajları beraberinde getirir.

Personelden kaynaklanan hataların azalması:

Dijital dönüşüm sürecinin beraberinde getirdiği yazılımlar ve robotik otomasyonlar ile programlanan işler insan eli değmeden, hatasız bir şekilde tamamlanabilir. Böylece, insan kaynaklı sorunların oluşma ihtimali ortadan kalkmış olur.

Sürdürülebilirlik

Robotik otomasyon sistemlerinin ve gelişmiş yazılım desteğinin işletmelere entegrasyonu sayesinde kesintisiz bir şekilde çalışabilme imkânını beraberinde getirir. Bu da, personelden kaynaklanabilecek kesintilerin önüne geçerek iş sürecinin sürekliliğini sağlar.

Tutarlılık

Yazılım destekli iş modelleri, daima daha tutarlı bir iş süreci sunar. Ortaya çıkabilecek tüm hata, sorun veya kesintilere en az seviyede maruz kalmak, tutarlı bir iş sürecini beraberinde getirir.

Otomasyon

Personelin emeğini daha çok ortaya koyarak verimli işler çıkarabilmesi için sağlanan raporlama, hatırlatma ve iş süreci yönetimi gibi yöntemler ile avantaj sağlar.

Anlık analiz

Dijitalleşme sayesinde iş süreçleriniz hakkında birçok bilgi edinebilir, işlerinizi kolayca analiz edebilirsiniz.

Etkili yönetim süreci

Etkili yönetim, ölçülebilir somut verilerden geçer.  Dijital araçlar sayesinde verilere kolayca ulaşabilir, belirli periyotlarla değerlendirmeye alabilirsiniz.

Yapay zekânın desteklediği iş zekâsı

Yapay zekâ sayesinde yeterli veriye sahipseniz, tahminde bulunmanız ve yeni iş vakasına karar vermeniz için veri analizine dair teknikleri uygulayabilirsiniz.

İş hayatında dijital dönüşüm nasıl uygulanır?

İşletmenin operasyonları için kullandığı uygulamalar, o işletmeye ait dijital dönüşümün somut bir göstergesidir. Kullandığınız bu uygulamalar sayesinde işletmeniz için birer beyin gücü, analitik güç veya hesaplama gücü oluşturursunuz. CRM, ERP, SRM gibi araçları kullanarak kurumsal organizasyonlarınızı dijital ortam üzerinden planlayabilirsiniz. Dijital ortamda sağladığınız verileri işlemeniz çok daha hızlı ve kolaydır.

Dijital mecraya taşırken kullandığınız uygulama ve yazılımların güvenilir olduğundan mutlaka emin olun. Güvenli yazılımları tercih ederek kurumsal bilgilerinizi riske atmamış olursunuz.

Dijital dönüşümün unsurları nelerdir?

Dijital dönüşüm yaşayan işletmeler için 3 unsur oldukça önemlidir. Bunlar;

  1. Teknoloji,
  2. Süreç,
  3. İnsan olarak sıralanabilir.

Bütün unsurlar birlikte değişim sürecine katıldığında ortaya çok daha verimli bir sonuç çıkar. Dönüşüm, belirli bir zaman dilimine ait değildir, süreklilik ister. Teknolojik gelişmeleri ve bunları kendi işletmenize nasıl entegre edebileceğinizi takip ederek sürekli ileriye dönük aksiyon almak faydanıza olacaktır.

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!