Skip to content Skip to footer

Dijital dönüşüm için sorulması gereken 5 soru

Dijitalleşme, değişimin anahtarı olarak akıllı üretim çağında işletmelerin sahip olması gereken en önemli yetkinlik olarak öne çıkıyor. Tüm dünyada etkisini gösteren Koronavirüs ile tetiklenen dijital dönüşüm, sektör fark etmeksizin tüm işletmelerin gündem konularının başında geliyor. Bu yazımızda dijital dönüşüm kavramı etrafında şekillenen soruları ve yanıtlarını derledik.

Yapay zeka, büyük veri, bulut bilişim gibi dijital dönüşüm teknolojileri ile müşteri deneyimine odaklanmaya dayanan dijital dönüşüm; kağıt, baskı ve arşivleme maliyetlerini ortadan kaldırıyor. Süreçlerin otomatikleşmesiyle gereksiz iş yükü ortadan kalıyor ve çalışanlar diğer işler için daha çok zaman ayırabiliyor. Dijital dönüşüm yeterliliği konusunda ölçümleme yapabilmek için şu soruları sorabilirsiniz:

1. Dijital dönüşüm projelerinize paydaşlarınız da dahil oluyor mu?

Dijital dönüşümü yalnızca teknoloji olarak görmemek gerekiyor. Dijital dönüşüm projeleri, ilişkilerin başarılı olmasıyla olumlu sonuçlanıyor. Küresel pazara ayak uydurmak için müşterileri, tedarikçi vb. iş ortaklarını temsil eden paydaşların yeni teknolojileri benimserken ekonomik gerçekleri derinlemesine anlaması gerekiyor.

2. Dijital kanallardan ne ölçüde yararlanıyorsunuz?

Türkiye nüfusunun yüzde 74’ü interneti kullanıyor. Teknolojinin gelişimi ve internet kullanımındaki artışla birlikte dijital kanallara ihtiyaç artıyor. İşletmelerin dijital dönüşüm yolculuğunda doğru dijital pazarlama kanallarını kullanması önem taşıyor. Web sitesi, sosyal medya, e-posta, mobil uygulamalar ve e-ticaretin iş hedefleriyle uyumlu olması gerekiyor. Müşterinin etkileşimde bulunduğu kanal ne olursa olsun kullanıcı deneyiminin sorunsuz olduğundan emin olmalısınız. Sorunsuz ve çok kanallı müşteri deneyimi maliyetleri düşürmede etkili olduğu gibi operasyonel verimliliği artırıyor. Hangi kanal ile anlamlı dönüşler elde ettiğinizi görmeniz doğru strateji geliştirmenizi sağlayacaktır.

3. Uygulama geliştirmeye yatırım yapıyor musunuz?

Türkiye nüfusunun yüzde 92si internete bağlanırken mobil cihazları kullanıyor. Bu durum dijitalleşme sürecindeki işletmeler için mobil uygulama geliştirme konusunun önemini ortaya koyuyor. Kurumsal mobil uygulamalar hedef kitle için 7/24 görünür olma, müşterilere kişiselleştirilmiş teklifler sunarak değer katma, prestij sağlama, doğrudan pazarlama ortamı oluşturma gibi avantajlar sağlıyor. 

iOS, Android ve diğer platformlar için web ile bağdaşık veya ayrı olarak üretilen kurumsal mobil uygulamalar rekabette geride kalmamak için bir gereklilik haline geliyor. Sektörünüz ne olursa olsun üçüncü taraf uygulamalara güvenmek yerine dışarıdan aldığınız hizmetleri gerçekleştirebilirsiniz.

4. Çalışanlarınız ne kadar yetenekli?

Dijital dönüşüm örgüt kültürünün de dijitalleşmesini gerektiriyor. Dijital organizasyon olmak, sadece teknoloji açısından yetkin olmak değil, hiyerarşinin olmadığı, inovasyonun network’ler aracılığıyla gerçekleştiği yeni bir kültür ve düşünce yapısının oluşabildiği çalışma ortamı anlamına geliyor. Dijital dönüşüm sürecinde hangi işler kritik, eğitim ve işe alım politikası nasıl adapte edilebilir sorularını yanıtlamak gerekiyor. Uzaktan çalışma dijital dönüşümün kurumsal kültürle de ilgili olduğunun en iyi örneği diyebiliriz. Pandemi ile mücadele sürecinde de anlaşıldığı üzere ileri görüşlü olup evden çalışma için altyapısını önceden tamamlamış olan şirketler uzaktan çalışmaya devam ederek krizi fırsata dönüştürme potansiyeli taşıyor.

5. Güvenlik için yatırım yapıyor musunuz?

Dijital dönüşüm yolculuğu veri analitiği uygulamalarını gerekli kılıyor. Dolayısıyla veri güvenliği için siber güvenlik konusunda tedbir alınması önem taşıyor. Yapılan araştırmalara göre uzaktan masaüstü cihazların oranının yüzde 40 artması ve saldırıların 2 ayda yüzde 400 artması siber güvenliğin işletmelerin odak noktasında olması gerektiğini gösteriyor. Bu noktada güvenlik ihlali için bir planın bulunmalı, siber güvenlik için yatırım yapılmalı hatta gerekirse beyaz şapkalı hackerlara test için teşvik vermelisiniz.