Skip to content Skip to footer

Dijital dönüşüm hakkında 6 soru 6 cevap

Bir süredir Dünya dijital dönüşümün etrafında dönüyor. Dijital dönüşüm sürecine dahil olan şirketler, en başarılı ve güçlü şirketler listesine adını yazdırırken dijital dönüşüme uzak olan ve geleneksele sıkı sıkıya tutunan şirketler varlığını kaybetmeye adım adım yaklaşıyor. Peki, siz işletme olarak dijital dönüşüm hakkında ne kadar bilgilisiniz, değişimi ne kadar kucaklayabildiniz?  İşte dijital dönüşüm hakkında bilinmesi gerekenler.

Dijital dönüşüm, işletmenin her yönünü etkiliyor. Dijitalleşmenin hızını ve çevikliğini yansıtabilen şirketler, rekabet gücünü koruyabiliyor ve en iyi yetenekleri çekmeye devam ediyor.

1. Dijital dönüşüm nedir?

Dijital dönüşüm; satışların düşmesi, karlılığın düşmesi, kalitenin düşmesi, verimliliğin düşmesi gibi geleneksel sorunların dijital teknolojiler sayesinde çözülmesini ifade ediyor. Bir başka deyişle dijital dönüşüm, dijital zamana ayak uydurmak isteyen şirketlerin tüm iş süreçlerinde teknolojiden yararlanmaları anlamına geliyor.

2. Dijital olgunluk seviyesi nedir?

Dijital dönüşüm sürecine girmek için yolun başında şirketim dijital dönüşümde hangi seviyede sorusuna cevap bulmalısınız. Bunun için de mevcut olgunluk seviyesini ölçmeniz gerekiyor. Olgunluk seviyesini belirlemek için uzmanlaşmış metodolojilere sahip kuruluşlardan yardım alabilirsiniz. Olgunluk seviyesinin tespit edilmesinin ardından sınırlı kuruluş kaynaklarını en uygun şekilde kullanacağınız bir dijital dönüşüm yol haritası oluşturmalısınız. Dijital dönüşüm olgunluk testi yapılırken dijital yetkinlik ve dijital liderlik üzerine inceleme yapılıyor ve olgunluk seviyesi 4 ana grupta toplanıyor:

 • Yeniler (Beginners): Dijital yetkinlikleri uygulamanın ötesine geçmeyen, yeterli dijital liderlik özelliğini barındırmayan işletmeler.
 • Muhafazakârlar (Conservatives): Dijital liderlik özelliğine sahip olmalarına ve yeterli kaynaklara sahip olmalarına rağmen aşırı titiz davranarak kurallarla dönüşümü uygulamakta geri kalan işletmeler.
 • Takipçiler (Fashionistas): Teknolojiyi takip etmesine rağmen süreçlerinde uygulayıp yeterli dönüşümü sağlayamayan ve yeterli dönüşüm liderliği özelliğine sahip olmayan işletmeler.
 • Uzmanlar ( Digital Masters): Doğru stratejiler izleyip doğru hamleler yaparak dijital dönüşümü bir süreklilik içinde gerçekleştiren işletmeler.
 • Varlığını sürdürmek, hedeflerine ulaşmak ve büyümek isteyen işletmelerin dönüşümü kucaklamaları ve dijital dönüşümde sürekliliği sağlamaları gerekiyor.

dijital dönüşüm

3. Dijital dönüşüme nerden başlamak gerekiyor?

Dijital dönüşüme nerden başlanması gerektiği, dijital hakkında bilinmesi gerekenler arasında kritik önem taşıyor. Dijital dönüşüme nasıl başlanacağı konusunda temel ihtiyaç malzemeleri satan küçük esnafı örnek verelim. Bu küçük esnaf, bir iş gününde şunları yapıyor:

 • Günlük ihtiyaç listesi oluşturmak için rafları sayıyor.
 • İhtiyaç listesindekileri temin etmek için toptancıya gidiyor veya distribütör firmaların temsilcileri dükkana geliyor.
 • İhtiyaçlarını nakliye veya elle taşıma ile taşıyıp raflara diziyor
 • Her gün gelen müşteriler ihtiyaçlarına göre uygun ürünleri raflardan alıyor
 • Alınan ürünlere göre kartla veya nakit olarak ödeme kabul ediyor.

Süreçlerini teknolojiyle dijitalleştiren bir işletmede ise rutin şu şekilde işliyor:

 • Ürünleri RFID etiketleri ile tanımlayarak hangi stoktan ne kadar kaldığını görmesine ve sipariş vermesine olanak tanıyan stok takip yazılımı kullanılıyor.
 • Ürünler drone ile insan erişimi olmadan geliyor.
 • Gelen ürünlerin raflara dizilmesi için robot raf sistemleri kullanılıyor.
 • Müşteriler ihtiyaçlarını bir arayüzden bildiriyor.
 • Alternatif ödeme yöntemleri sunan fintek şirketleri ile anlaşmalı çalışılıyor.

Bu örnekte olduğu gibi farklı alternatiflerin en doğru şekilde belirlenebilmesi için mevcut sorunların analizinin yapılması gerekiyor. Detaylı analiz sayesinde hangi çözümlerin öncelikli olduğu belirleniyor.

dijital dönüşüm

Dijital dönüşüm yol haritası nedir?

Dijital dönüşüm standart bir bilgi teknolojileri (BT) projesi değil, bir kültür değişikliğini ifade ediyor. Dolayısıyla BT altyapınızı güçlendirmeniz için bir sunucu veya yazılım almanız yeterli olmayacaktır. En tepedeki yöneticiden en uçta yer alan işçiye kadar yapılan işlerin dönüşüme tabi tutulması iş yapış kültürünü değiştirecektir. İşletmenizin mevcut stratejilerini, maliyet yapısını ve iş akışlarını göz önünde bulundurularak bir dijital dönüşüm yol haritası (roadmap) oluşturabilirsiniz.

Dijital dönüşümün önündeki zorluklar nelerdir?

Dijital hakkında bilinmesi gerekenler arasında elbette dijital dönüşümün önündeki zorluklar da bulunuyor. Dijital dönüşüm yolculuğunda ilk olarak şu soru akıllara geliyor: Dijital dönüşüm kaçınılmaz; ama ne gibi zorluklar bizi bekliyor? Dijital dönüşüm sürecinde karşılaşılan zorluklar işletmenin yapısına göre farklı düzeyde önemli olabiliyor. Genellikle karşılaşılan sorunlar ise şöyle:

 • Karar vericilerin dönüşümün içeriğini anlayamamaları
 • Teknolojiyi yardımcı olarak değil rakip olarak gören yöneticiler
 • Firma içerisinde üst yönetimde bir destekçinin olmaması
 • Dönüşüm ile insanın yerini robotların alacağı düşüncesiyle çalışanların direnç göstermesi
 • Dönüşüm için yeterli finansal kaynak bulunmaması
 • İyi bir plan oluşturmadan ve değişim gerçekleşmeden dönüşümü gerçekleştirmeye çalışmak
 • Şirkette birimler farklı kültürlerin oluşması, farklılaşma (silo zihniyeti)
 • Ürün ve hizmetlere müşterilerden daha çok odaklanma
 • Ekibin yenilikçi bakış açısına sahip olmaması

Dijital dönüşüm için önemli teknolojiler

Dijital dönüşümün gerçekleşmesini sağlamak için gereken örgüt kültürünü oluşturduktan sonra temel teknolojilerin yanı sıra şu teknolojileri kullanmalısınız: Mobil cihaz teknolojileri, blok zinciri teknolojisi, haberleşme teknolojileri, yapay zeka. Dijital dönüşüme yardımcı olan bu teknolojileri kullanırken; kaynakların verimli kullanılmasını, raporlanması ve yönetilmesini sağlayan proje yönetimini,  değişime hızlı bir biçimde ayak uydurmaya yardımcı olan çevik yönetim (agile) yaklaşımını ve yalın yöntim anlayışını benimseyebilirsiniz.

Akıllı cihazlar yaşam tarzını değiştiriyor. Dijital teknoloji ile doğan yeni jenerasyonla birlikte müşteri profili, çalışan profili ve dünya pazarı değişiyor. Siz de çağı yakalamak ve iş dünyasından silinmemek için nihai hedef teknolojileri kullanarak verilerden değer yaratmalısınız.

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!