Skip to content Skip to footer

Covid19’un dijital dönüşüme etkisi

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını, bireyleri, işletmeleri ve hükümetleri derinden etkiledi. Bu dönemde sosyal izolasyonun getirdiği olumsuzluklar 2010lu yıllardan beri odaklanılması önerilen dijital dönüşümün, hayatı kolaylaştırıcı etkisinin görülmesini sağladı. Salgın dalga dalga etkisini gösterirken dijital dönüşüm de dalga dalga büyüyor. Bu yazımızda Covid 19un dijital dönüşüme etkisi hakkında yazdık.

İnsanlık tarih boyunca farklı sorunlarla başa çıkmak için farklı yöntemler geliştirdiği gibi salgın süresince de toplumsal yaşam ve iş yaşamındaki olumsuzlukların en aza indirilebilmesi için çözüm arayışına girdi. Bu süreçte çözüm dijital dönüşüm oldu. Çalışma şekilleri teknoloji ile daha fazla entegre hale gelirken eğitim, spor, sağlık evlere taşınıyor ve yeni ekonomi modelleri gelişiyor. Geleneksele sıkı sıkı tutunanların gereksiz” olarak gördüğü dijital dönüşüm yeni normalde tercih değil, zorunluluk…

Uzaktan çalışmanın verimliliği artırdığı görüldü

Freelance, part-time, uzaktan çalışma, home office, serbest çalışma kavramları yeni olmasa da salgın nedeniyle bu kavramları daha sık duyar olduk. CRM programları, Veri paylaşım yazılımları ve video konferanslar ve pek çok araç sayesinde mekandan bağımsız verimli iş akışı sağlanabiliyor. Yeni normal sürecinde birçok işletme ofis düzenine geçse de Covid-19 ile kazanılan uzaktan çalışma becerisi şirketlerin kültürünün değişmesi noktasında tetikleyici olacaktır.

covid-19

Online tıbbi danışmanlık hizmetlerine talep arttı

Uzmanlar salgın süresince Covid-19 şüphesi dışında hastane ziyaretlerinin yapılmaması konusunda uyarılarda bulundu. Bu uyarıyla birlikte 7/24 her branştan hizmet verebilecek uzman doktor, psikolog ve diyetisyen ile anında bağlantı kurulmasına imkan veren tele tıp sistemleri öne çıktı. Teknolojinin tıbbı dönüştürdüğünün göstergelerinden beri olan tele tıp hizmetlerine olan ilginin gelecekte de devam etmesi bekleniyor.

Sanal öğrenme seçenekleri sevildi

Covid 19un dijital dönüşüme etkisi öncelikli olarak eğitim alanında oldu. 23 Mart tarihinde başlayan uzaktan eğitim diğer ülkelere örnek bir uygulama olarak aktarıldı. İhtiyaç duyulan teknoloji ve araçlara herkesin erişebilmesini sağlamak için altyapı güçlendirilmeye çalışılıyor. Eğitim alanındaki bu dönüşeme ayak uydurabilen ülkelerin eğitim alanında önde gelen ülkeler olması bekleniyor.

covid-19

Online ödeme sistemleri büyük ihtiyaç oldu

Sosyal mesafenin korunması gerekliliği online alışverişin alternatifi olmayan bir hizmet haline gelmesinin de etkisiyle online ödeme sistemlerine olan ihtiyacı ortaya çıkardı. Öyle ki Bankalararası Kart Merkezi Corona virüsü sürecince temassız ödemenin 3 katkına çıktığını ve 2,5 milyon farklı kartın ilk defa temassız ödemelerde kullanıldığını açıkladı.

Online astrolojiye ilgi arttı

Küresel anlamda şok etkisi yaratan salgınla birlikte büyük ilgi gören online platformlara astroloji platformları da dahil oldu. Güncel astroloji bilgisi edinmek ve doğum saati hesaplamak isteyenler online astrologlara başvurdu.

Yapılan araştırmalara göre Türkiyede insanlar günde 5 saat 57 dakika dijital mecralarda dolaşıyor. Bu durum pek çok alanda inovatif uygulamalara başvurulduğunu gösteriyor. Fiziksel temassızlığın dijital teması daha çok artırması bekleniyor.

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!