Skip to content Skip to footer

Bulut hizmetlerinde aranması gereken 4 özellik

Türkiye’de bulut bilişim yurt dışında olduğu kadar olmasa da artış eğilimi gösteriyor. 2008’den beri dünyanın yaygın olarak kullandığı bulut teknolojileri, işletmeler için pek çok avantaj sunuyor. Dijital dönüşümlerini mümkün kılmak isteyen şirketler bulut teknolojileri kullanmayı tercih ediyor. Peki, şirketlerin bulut bilişim çözümleri tercihinde neleri göz önünde bulundurması gerekiyor. İşte, bulut hizmetlerinde olması gereken özellikler.

Bilgisayar, tablet, akıllı telefon ve Smart TV’lerde kullanılabilmesi sayesinde platform bağımlılığından koruyan bulut teknolojisi yazılımları, daha fazla depolama alanı, hızlı veri transferi ve yedekleme üzerinde maliyet tasarrufu yapabilme gibi bir takım olanaklar sağlıyor. API’ler ile hızlı kullanım kolaylığı sağlayan bulut bilişim sistemleri verilerin arşivlenmesi, kullanıcıların yetki ve takibi gibi konuların oluşturduğu alt yapı karmaşasını ortadan kaldırması gibi avantajlarıyla öne çıkıyor. Bulut bilişim çözümüne yatırım yapmayı düşünen şirketlerin bir bulut çözümünden neler beklediğini bilmesi gerekiyor. 

Hız ve erişilebilirlik kriterleri

Bulut teknolojisi genellikle hızlı erişime olanak tanıması nedeniyle tercih ediliyor. Bilgiye ihtiyaç duyulduğu anda erişilememesi bilginin geniş dolaşım ve paylaşım imkanlarına sahip olmasını önemsiz kılacağından güçlü bir bulut sisteminden temel beklenti hız oluyor. İş dünyasında çeviklik kazanmak için bulut tabanlı uygulamalarda bağlantı hızı, bant genişliği, gecikme süreleri gibi ölçütleri göz önünde bulundurmalısınız. Hızlı erişim sağlayan güçlü bir bulut hizmeti sayesinde uluslararası uçuştayken de tıpkı ofiste masa başında çalıştığınız kadar verimli çalışmanıza olanak tanımalı.

Ölçeklenebilirlik

Bulut hizmetlerinde olması gereken özellikler arasında ölçeklenebilirlik de bulunuyor. Çünkü dijital dönüşüm sürecini yöneten şirketler bulut hizmetlerini ihtiyaç duydukları belirli unsurları içerebilecek şekilde inşa edebilecekleri bir araç kiti olarak görüyor. Siz de iş gereksinimlerini veya değişikliklerini karşılamak için mevcut kaynaklarını üzerinde değişiklik yapabilmek için değişen iş yüklerini desteklemek için istek üzerine ölçeklendirilebilen bulut hizmetlerini tercih edin. 

Esneklik

Mobil çalışma biçimleri giderek yaygınlaşıyor. Teknolojik çözümlerin iş süreçlerine dahil edilmesiyle esnek çalışma geleceğin iş modeli haline geliyor. Bu noktada da bulut teknolojisi için ihtiyaç doğuyor; fakat çözümün farklı çalışma ortamları, farklı teknolojiler, yazılım ve sistemlere uyması önem taşıyor.

Güvenlik

Bulut hizmetlerinde olması gereken özellikler arasında güvenlik kritik bir önem taşıyor. Bulut hizmetlerinin dezavantaj özelliği güvenlik açıkları olarak görülüyor. Oysa bulut bilişim çözümleri veri ve bilgilerin korunması açısından paha biçilmez değere sahip. Güvenlikten ödün vermeksizin bulut hizmetlerinin avantajlarından faydalanmak için gelişmiş veri güvenliği özelliklerinin bulunduğu çözümleri tercih etmelisiniz. 

Bulut bilişim çözümü tercihinizi yapmadan önce önceliklerinizi saptamalı ve belirttiğimiz kriterleri göz önünde bulundurarak nihai kararı vermelisiniz.

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!