Skip to content Skip to footer

Bulut hizmetlere geçmek için 5 sebep

İş sürekliliği sektör fark etmeksizin şirketlerin ilk hedefi oluyor. Bulut hizmetleri de iş sürekliliği söz konusu olduğunda akla gelen ilk teknoloji olmayı başarıyor. Bulut depolama uygulamaları son dönemlerde şirketlerin öncelikli ihtiyacı haline gelmiş durumda. Verileri, yapay zekayı ve diğer yeni teknolojileri kullanmanın yollar için arayışa giren şirketler, dijital dönüşümü hızlandırmak ve rekabet avantajı elde etmek için iş süreçlerine bulut hizmetlerini dahil ediyor. Şirketlerin bulut hizmetlere geçmek için 5 sebebi bulunuyor.

Dijital çağda yeni uygulamaları ve süreçleri devreye alarak BT ortamına entegre etmek gerekiyor. Bulut teknolojisi sayesinde iş dünyasında zirveye ulaşmak mümkün olabiliyor.

1. Asıl işlere ve hedefe odaklanılabiliyor

Şirketler faaliyetlerine devam edebilmek için kullandıkları teknolojiyi ve sunucu yönetimi gibi alt yapısal işleri yönetirken hem efor hem zaman kaybediyor. Bu da asıl odaklanmaları gereken hedeflerinden uzak kalmalarına ev iş gücü kaybına uğramalarına neden olabiliyor. Bulut hizmetleri sayesinde kurum ve kuruluşlar operasyonel yükten kurutuluyor ve zaman tasarrufu elde ediyor. Bu sayede asıl odaklanması gereken hedefe yönelik faaliyetlerde bulunabiliyor. Dolayısıyla şirketler büyüme imkânı yaratmak için bulut hizmetler arayışına giriyor.

2. Mali açıdan rahatlık sunuyor

Büyük veri dünya genelinde dijital ortamlardaki veri miktarı her iki yılda bir katlanarak artıyor. Bazı şirketler bulut hizmetleri almak yerine bulut sistemini kendi imkanlarıyla sunmayı tercih edebiliyor; fakat depolama alanı, donanım, bakım ve onarım, teknik personel gibi pek çok ihtiyacın karşılanması şirketlerin finansal süreçlerini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Hazırda kurulmuş bir bulut alanını kullanmaksa mali açıdan önemli ölçüde rahatlamayı sağlıyor.

3. Kontrol altında tutulabiliyor

Depolama için uygun ortam oluşturulması kısa vadede şirket bütçesini olumsuz etkilemeyebilir; fakat zaman içinde depolama alanı için duyulan ihtiyaç azalabilir. Bu da yapılan masrafın gereksiz olabileceğini gösteriyor. Bulut hizmetlerine geçen şirketler istedikleri zaman kullanım olanını azaltabiliyor. Elbette bu noktada bulut hizmetleri sağlayıcının sunduğu avantajlar da önem taşıyor.

4. Hız ve çeviklik sağlıyor

Bulut hizmetleri çoklu kullanım avantajına sahip. Bu yönüyle bulut hizmetleri takım çalışmasını kolaylaştırıyor. Hızlı ve dinamik bir altyapının kolay erişilebilir olması hız ve esnekliği özümsemiş firmalar için önemli bir avantaj oluyor.

5. Veri merkezi kaynakları birleştiriliyor

Birden fazla şubeyle hizmet veren firmalar, bulut hizmetleri sayesinde tüm sistemlerini tek yerden yönetebiliyor. Veri merkezi kaynaklarının birleştirilmesi, sanallaştırılması ve otomatize etmesi sayesinde ek maliyetlerin de önüne geçilebiliyor.

Bulut teknolojisinin internet bağlantısı olmayan durumlarda verilere ulaşmayı olanaksız kılması, siber güvenlik saldırılarıyla karşılaşma olasılığı gibi dezavantajları bulunsa da maliyetlerdeki düşüş, daha az iş gücü ve zaman kaybı gibi özellikleri bu dezavantajların önüne geçiyor. Siber güvenlik konusundaki dezavantajlar için de bulut hizmeti alırken sağlayıcı seçiminde dikkatli olmak gerekiyor. Bunun yanı sıra çeşitli yazılımlarla önlem almak önem taşıyor.

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!