Skip to content Skip to footer

Bilgi çağına damga vuran teknoloji: Yapay zeka

Bazı buluşlar tarihte dönüm noktası oluştur. Elektriğin bulunması, telefonun bulunması, Penisilinin bulunması… Ve yapay zekâ (AI)… Teknoloji otoriteleri için yapay zekâ, birçok endüstriyi dönüştürebilecek bir teknoloji. Çağımıza damgasını vuran yapay zekâ kavramı ilk defa 1956da bilgisayar bilimcisi John McCarthy tarafından kullanıldı. O tarihten bugüne dek pek çok çalışmanın konusu, kurulan cümlelerin öznesi yapay zekâ oldu. Bu yazımızın konusu da yapay zekâ nedir, ne değildir.

Hastalıklara tanı koymak ve doğru tedaviyi bulmak, araçları kontrol etmek, istenmeyen e-postaları filtrelemek, çiftçilere tavsiyelerde bulunmak… Yapay zekâ, tüm sektörlerde hayatı kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. Günümüzde yapay zekâ uygulamaları gün geçtikçe çeşitlenmeye ve gelişmeye devam ediyor.

Yapay zeka nedir?

Literatürde “Artificial Intelligence” olarak adlandırılan yapay zekâ kimileri için elektromekanik bir robot, kimileri için insanın yerini alacak bir makine. Bilgisayar mühendisliği, felsefe, bilişsel bilim, elektronik bilimleri başta olmak üzere pek çok disiplinlerin sahiplendiği yapay zekâ farklı şekillerde anlamlandırılıyor. Peki, yapay zekâ nedir, ne değildir?

yapay zeka

Yapay zekâ nedir sorusunu basit şekilde makineleri akıllı kılan teknoloji şeklinde tanımlayabiliriz. Yapay zekâ, derin öğrenme, makine öğrenimi gibi alt dalı olan terimlerle de anılıyor. Dolayısıyla yapay zekâyı bir kalıba sokmak mümkün değil diyebiliriz. Yapay zekâ doğal zekâdan farklı olarak, kolaylıkla kopyalanarak geniş kitlelere yayımlanabiliyor. Bunun yanı sıra daha fazla kalıcı olması, değişken ve düzensiz olmaması, dokümante edilebilmesiyle de doğal zekâdan ayrılıyor.

İşletmelerin varlığını devam ettirmesinde ve ülkelerin kalkınmasında önemli bir payı bulunan inovasyonun temel taşı haline gelen yapay zekâ, veriye ilişkin kapsamlı bir anlayış sunuyor ve karmaşık veya gündelik görevleri otomatikleştiriyor.

Yapay zekânın uygulama ve kullanım alanları

Yapay zekâ, çok miktarda veri kullanarak doğru tahminlerde bulunabiliyor. Yapay zekâ sunduğu pek çok özellik ve beceri ile daha iyi kararlar alınmasını sağlıyor. Bu sayede maliyetlerin düşürülmesi, risklerin azaltılması, pazara giriş süresinin hızlandırılması gibi pek çok avantaj elde ediliyor. Makine öğrenimi ve bilişsel etkileşimlerin entegre edildiği yazılımları kullanan işletmeler kullanıcı deneyimini iyileştirerek üretkenliği artırıyor. Yapay zekâ; ses tanıma, görüntü işleme, doğal dil işleme, muhakeme yeteneği ile geniş alanlarda kullanılıyor.

yapay zeka

Yapay zekâ tüm sektörlerde kullanılıyor. Gündelik hayatta yapay zeka; sanal asistanlar, oyunlar, akıllı arabalar, anti virüs yazılımları, sohbet ve destek botları, güvenlik sistemleri, müzik ve seyir öneri robotları ve akıllı ev sistemleri olarak karşımıza çıkıyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor.

Türkiyede yapay zeka uygulamaları

Yapay zeka teknolojisinin 2030 yılına kadar küresel çapta 15 trilyon dolarlık bir ekosisteme sahip olacağı öngörülüyor. Türkiyede yapay zeka uygulamaları geliştiren şirketlerin varlığı, küçük işletmelerin rekabette öne çıkmak için teknoloji şirketlerinden hizmet alması Türkiyede yapay zekanın önemsendiğini ortaya koyuyor. Öyle ki araştırmalara göre Türkiyedeki şirketlerin yüzde 25’i yapay zekâyı stratejik dijital öncelikleri, yüzde yüzde 60’ı ana faaliyetleri için gereklilik olarak görüyor. Bununla birlikte Türkiye’deki şirketlerin çoğu Türk mühendislerinin beyin göçüne engel olabilecek atılımlarda bulunmuyor.

Dijital dönüşüm danışmanlığı ekibimizin hazırladığı anketi doldurun, işletmenizin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görün!

Anketi doldurmak için tıkla!