Skip to content Skip to footer

Betek Boya, Logo dijital dönüşüm hizmetleriyle bayilerini dönüştürdü

Sektörün öncü firmalarından Betek Boya IT Lideri Feyza Zengin ile birlikte, Logo Diva’yla gerçekleştirdikleri ödüllü Betek Ticari Platform Projesi’nin detaylarını ve bu proje ile bayilerinin nalburdan Yeni Nesil Bayi’ye geçişinin öyküsünü konuştuk.

Betek firmasından ve kendinizden biraz bahseder misiniz?

Betek Boya IT Lideri Feyza Zengin – 1988’de kurulan Betek Boya ve Kimya Sanayii, Türkiye’de boya ve yalıtım alanında lider bir firmadır. 2019’da dünyanın en büyük boya üreticisi ve teknoloji devlerinden Japonya merkezli Nippon Paint tarafından satın alındı ve global bir oyuncu oldu. Mesleğe Türkiye Şişecam’da IT departmanında yazılımcı olarak başladım. Sonrasında MutluAkü’de yazılımcı ve sistem analisti olarak çalışmalarımı devam ettirdim. 25 yıldan beri Betek Boya’da IT departmanını yönetiyorum. IT sektörü çok dinamik bir sektör. Değişen ve gelişen ihtiyaçları karşılamak için yüzlerce proje yaptık. Bu proje içerisinde Betek’in liderlik yolunda katkı sağlayan ilk 5 projeden bahsetmeliyim.

Bunlardan biri SAP ERP projesi. Şirketin ana süreçlerini ERP’ye taşıdık. Diğeri Loyality, projesi Filli Puan projesi paydaşlarımız boyacılardı. Puanların kazanılması ve sonradan kullanılmasını içeriyor. Diğeri tedarik zinciri yönetimi tarafında üretim, lojistik, depo otomasyonu projesi. Bir diğer proje ise iş zekası projesi. Diğer ilk 5’te ise toptancı bayilerimizin dijital dönüşüm projesi. Burada Logo’nun çözümüyle ilerledik. 50 noktadan toptancı bayimizin sistemlerini standardize ettik entegrasyonlar ve Logo’nun yazılım çözümünü kullandık. 50 noktadan uydu üzerinden repitasyonlarımızı gerçekleştirdik. Yani Logo ile işbirliğimiz uzun yıllara dayanıyor. Bu anlamda Logo’yu stratejik çözüm ortağı olarak görüyoruz.

Proje nalburdan yeni nesil bayi konseptine geçişi kapsayan büyük bir dönüşüm projesi. Proje fikri ilk olarak nasıl ortaya çıktı. Bunu nasıl paylaştınız. Bu projeyi yapma niyetinizi ortaya koyarken neleri iyileştirme hedefiniz vardı?

Feyza Zengin – Satış Başkanımızın geleneksel nalbur kanalını güçlendirilmesi ve sürdürülebilirliğini artırma hedefi vardı. Hem ses getirme hem verimlilik hem hedeflere ulaşmak için yoğun bir proje aşamasın girdik. Proje ekibi oluşturduk. Proje çok fazla paydaşı barındıracağı için titizlikle çalışmalarımızı sürdürdük. Çok fazla araştırma yaptık. Projenin her şeyi barındırıyor olmasını hedefledik. Perakende 4.0 Yeni Nesil Bayi Projesi kapsamında projeye başlangıç yaptık. Projenin iki önemli fonksiyonu var: Yazılım ve teknoloji, kopsept tarafı.

Ticari platform tarafında üç çözümle ilerledik. Biri Logo Diva Pos Betek İdea Portal, diğeri ise güçlü entegrasyonlar. Seçimleri yaparken kurumsal paydaşların olması gerekiyordu. Özellikle yeni nesil bayilerin kullanacağı yazılım çözümünün ihtiyaçları karşılaması ve hayatlarını kolaylaştırması gerekiyordu. Cihaz bağımsız her noktadan ulaşıp tüm süreçlerini gözden geçirmelerini bekledik hem de verimli çalışmanın gerçekleştirilmesini göz önünde bulundurduk. Geleneksel bayileri daha modernize olmuş, dijital araçlar kullanarak süreçlerini takip etmesini hedeflediğimiz için çalışmalarımızı titizlikle yürüttük ve proje ekibini kurduk. Hem iç hem dış paydaşlarımız oldu. Logo’yu kurumsal şirket olduğu ve projede aynı heyecanı hissediyor olmaları çok önemliydi. Günün sonunda normal ticari ilişkilerin yürütüleceği yeni nesil bayilerde Diva Pos tercih ederek ilerledik.

Bunu çeşitli entegrasyonlarımızla zenginleştirdik. Burada hem üretici hem toptancı bayiler hem yeni nesil perakendeci bayilerimiz sisteme dahil oldu ve entegrasyonları Betek sistemler, toptancı sistemleri ve yeni nesil bayi sistemleriyle entegre ettik. Sistemler birbiriyle entegre çalıştığı için verimliliği en üst noktaya çıkardık. Burada çözümlerin titizlikle seçilmiş olması, sürdürülebilir olması ve verimliliği artırması gerekiyordu. İş yapış şekillerinden tutun birçok noktaya etkisi oldu. Burada hepsi bir arada PC’leri tercih ettik. Yazıcı, barkod okuyucular gibi teknik olarak donanımlarımızı tedarik ettik. Portal tarafında portalın yeni nesil bayilerin kullanacağı arayüzü geliştirdik ve bütün bu sistemleri birbiriyle entegre ettik. Yeni nesil bayilerimizle zincirin son halkasını tamamlamış olduk. Filli Boya, toptancı bayiler ve yeni nesil bayilerimizle süreç 360 dereceye tamamlanmış oldu.

Aynı zamanda ticari ilişkilerin de olduğu paydaşlar ile uçtan uca entegrasyonlarla zenginleştirdik. Katma değeri yüksek proje oldu. Ticari platform projesi hem yazılım, hem teknoloji, hem entegrayonlar, hem süreçler ve misyonu olan bir dijital dönüşüm projesi. Bu konuda hem iç, hem dış paydaşlarımız adına IDC’nin özel ödülünü aldık. Bu bizim için gurur vericiydi. Projeyi yoğun çalışarak ve organize ederek gerçekleştirdik. Projeye tecrübemizi ve yüreğimizi koyduk. Projenin yaygınlaştırma aşamasındayız. Ekibimiz Anadolu’yu gezerek projeyi yaygınlaştırma çalışmasını devam ettiriyor. Yeni nesil bayiler için sağlam bir platform inşa ettik. Satışları artırıcı entegrasyon projelerini geliştirmeye devam edeceğiz.

Yeni nesil bayilerden birini dönüşmüş olan Gürol Bey’i dinleyelim şimdi. Perakende 4.0 Yeni Nesil Bayi Projesi için siz ne düşünüyorsunuz?

Ünal Boya Yeni Nesil Bayi Sahibi Gürol Ünal –  Bir standart oluşturmak için bir marka gücü altına girmek daha doğru. Proje çok uzun sürdü ve adım adım gerçekleşti. Tüketicinin gözünde de tabela olarak nokta showroom olarak iş yeri olarak marka algısının oluşmaya başladığı dönemdeyiz. Sanayi ortamından gelen bir sektörüz. Bir veya iki markanın etrafında dönmeyi tehlikeli bulup birçok marka çeşitliliğine gidenler karışık bir ortam ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu proje sadeleşme gerektiriyordu. Hangi sektör olursa olsun piyasayı döndüren son tüketicidir. Bu konsept de son tüketiciye yönelik. Pandemi sürecinde birçok sektör bitme noktasına geldi. Biz son tüketici ile varlığımızı devam ettirebiliyoruz. Özellikle kadın müşterilerde artış oldu. Arkamızda Betek’in olduğu bilinciyle faaliyetimize devam ediyoruz. Sistem olarak da uzun yıllardır Logo’nun muhasebe çözümlerini kullanıyoruz. Logo alanında lider firma. Bizim sistem de isteklerimiz doğrultusunda geliştiriliyor. Özellikle stok takibi konusunda çok faydalı oldu. Penetrasyonu takip edebilmemiz çok faydalı oluyor.

Projede yazılım ticari olarak kolaylık sağlayabiliyor. Destek almak istediğinizde bir muhataba ihtiyacınız oluyor. Bu noktada ne söyleyebilirsiniz.

Gürol Ünal – Küçük birtakım sorunlar olabiliyor. Bu noktada çok kısa sürede dönüş alabiliyoruz. Farklı iletişim kanallarıyla iletişim kurabiliyoruz. Fabrika’nın çalışmadığı dönemde de destek alabiliyoruz.