Skip to content Skip to footer

2021’de hangi dijital dönüşüm trendleri bizi bekliyor?

Dijital dönüşümün faydaları dijital dönüşümü pek çok işletme için odak noktasına taşısa da dijitalleşme birçok işletme için aciliyet teşkil etmiyordu. 2020 yılında büyük bir kaosa neden olan Koronavirüs salgını, dünyada ve Türkiyede dijital dönüşüm çalışmalarını hızlandırdı. Peki, 2021de yeni dünya düzeninde hangi teknolojiler büyük puntolarla yazılacak?

5G, yapay zeka ve makine öğrenimi, Blockchain, RPA (Robotik Süreç Otomasyonu), akıllı asistanlar 2020 yılının teknoloji trendlerini oluşturuyordu. 2021de bazı teknolojiler gelişmelerle hayatımızın odak noktasında olmaya devam ederken bazı yeni teknolojileri stratejik kararların merkezine koyacağız. İşte, 2021 dijital dönüşüm trendleri:

Hibrit bulut zirvede

Özel ve açık bulut seçenekleri sunan hibrit bulut teknolojisi; dönemsel olarak iş kapasitesinin artırılmasını sağlarken, maliyetleri düşürmesi, veri güvenliği açısından stabil ortam sunması, iş sürekliliği ve doğal afetlere karşı bir önlem sunması, daha hızlı büyüme imkanı sağlaması ve daha esnek bir yapı sunması gibi avantajlar sağlıyor. Bu nedenle bulut sağlayıcıları, hibrit için büyük yatırımlara imza atarken işletmeler de dijital dönüşüm uygulamaları için hibrit bulut altyapısına yöneliyor. Yaşanan küresel salgın çevik ve uyarlanabilir bir bulut altyapısının ne denli önemli olduğunun daha iyi anlaşılmasını sağladı. 2021de de belirsizlik ve kesintinin çözümü hibrit bulut olacak.

Siber güvenliğin önemi aratacak

Koronavirüs salgını ile tüm kurumlar için güvenlik öncelikleri değişti. Uzak iş gücünün bilgi güvenliği için siber güvenliğin önemi artıyor. 2020de kaos yaratan ve potansiyel tehdit olarak görülen deepfake sosyal mühendislik saldırılarını güçlendirmek için kullanılacak, 5G ile birlikte DDoS saldırılarının hacmi büyüyecek ve ülkelerin para politikalarındaki radikal kararların yerel para birimlerinde değer kaybı yaratmasına bağlı olarak dijital para birimlerine ilgi artacak.

Chatbot endüstrisi büyüyecek

Araştırmalara göre tüketicilerin yüzde 45i yapay zekâ ile konuştuklarında, sonuca daha çabuk varıyor. Gerçek zamanlı ve verimli iletişimin vazgeçilmezi halini alan chatbotlar pazarlamaya yön vermeye devam edecek. Yapay zekâ tabanlı kurumsal chatbotların çağrı merkezi verimliliğini yüzde 400e kadar artırabileceği öngörülüyor.

Kuantum bilişim

Kuantum bilişim, çok sayıda verinin kısa süre içinde analizinin yapılmasıyla makine öğrenme ve yapay zekâ teknolojilerinin daha etkin kullanılmasını sağlama potansiyeli taşıyor. IBM’in geliştirdiği dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Summitin Covid-19 virüsünün araştırılmasında kullanılması kuantum bilişiminin değerini ortaya koydu. Kuantum bilişimin, geleceğin iş dünyasını yönetecek olan genç nesil için kariyer olanakları yaratma potansiyeli de bulunuyor.

5G çalışmaları hız kazanacak

İletişimde hız oranının arttırılmasını sağlayan 5G teknolojisi için çalışmalar, yaşanan küresel salgınla birlikte durdu. Bununla birlikte cihazlara ve internete bağlılığın artmasıyla birlikte daha fazla bant genişliği ihtiyacı öne çıktı. 5G teknolojisinin dijital dönüşümün can damarı olduğu gerçeğiyle 2021de 5G çalışmaları hız kazanacak. Türkiye de 5G çalışmalarının saha yönü için 2021de başlangıcı yapılacak. 2019da tüm dünyadaki veri trafiğinin sadece yüzde 1ini taşıyan 5Gnin 2024e gelindiğinde veri trafiğinin en az dörtte birini karşılaması bekleniyor.

Müşteri veri platformunda sıçrama

Veri katlanarak büyümeye devam ediyor. Dolayısıyla analitik ve büyük veri gündemde kalmaya devam edecek. Müşteri verilerini çeşitli kaynaklardan toplayarak bireysel müşteri profillerinde birleştirip diğer sistemlere sunmayı sağlayan Müşteri Veri Platformu (CDP), birden fazla kaynaktan alınan parçalanmış verilerin organize edilmesine duyulan ihtiyaçla daha önemli hale geliyor. 

Dünya büyük bir hızla dönüşüp trendleri yakalarken geri kalarak iş dünyasından silinmemek için dijital dönüşüme yatırım yapmalısınız.